Zdravotní benefity želatiny poslouží celému tělu. Její vlastnosti ocení i klouby a pleť

Fotografie: Famartin / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Želatina nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Stačí ji začít konzumovat pravidelně a brzy si všimnete pozitivních změn.

Ačkoli je pravda, že je želatina zcela nekalorická, obsahuje řadu bílkovin a aminokyselin, které nabízí zajímavé zdravotní přínosy pro lidské zdraví, a to dle lékařky Alexandra Rowles včetně snížení bolesti kloubů a kostí, lepší funkce mozku a prevence rakoviny kůže. Přidat ji můžete například do pudinků nebo dezertů, přičemž existuje i možnost užívat ji ve formě doplňků stravy. Pamatujte však, že se jedná o produkt produkovaný ze zvířat.

Želatina zlepšuje zdraví kloubů a kostí

Želatina se osvědčila zejména při podpoře zdraví kloubů a kostí. To především díky kolagenu a obsaženým aminokyselinám, které podporují tvorbu kostní hmoty a chrání tkáně před nebezpečnými nemocemi, jak dále zmiňuje doktorka Rowles. Jakmile ji proto zařadíte do svého jídelníčku, nebudete se již muset tolik obávat případných pohybů či náročnějších sportů – je dokonce možné, že vám to půjde lépe a bílkoviny v želatině zároveň podpoří vaši tvorbu svalů.

Velmi dobře se tento produkt osvědčil také při prevenci osteoartritidy, což je nejčastější forma artritidy. Dochází k ní dle serveru Healthline zejména v momentě, kdy se tlumící chrupavka mezi klouby rozpadne a začne způsobovat nepříjemnou bolest a ztuhlost. Řada odborných studií potvrdila efekt kolagenu na snížení těchto nepříjemných příznaků. Želatina by dokonce mohla přispět k regeneraci postižené oblasti a snížit příznaky tohoto onemocnění. Tuto skutečnost je však dle lékařů potřeba doložit potřebnými studiemi.

Nechápala jsem, proč si kamarádka před spaním dává pod polštář česnek. Nyní to dělám každý den

Podpoří i vaši pokožku, zlepší činnost mozku

Mezi další zdravotní přínosy konzumace želatiny patří rovněž podpora pokožky a vlasů, za což vděčí hlavně vysokému obsahu kolagenu. Během studií dokonce vědci zpozorovali, že u pacientů bylo znatelné zlepšení akné a vrásek. Tyto účinky jsou však stále otázkou a je zapotřebí provést další studie, které potvrdí jejich skutečnost. Na Zdravém Stravování jsme také psali o potravinách způsobujících akné.

muž obličej brada a ústa akné
Fotografie: Pixabay

Dalším potenciálním přínosem konzumace želatiny je zlepšení mozkových funkcí, například schopnosti koncentrace a zlepšení paměti, jak dokládají studie. Konkrétním faktorem v tomto případě je vysoký obsah aminokyseliny glycinu. Kromě toho vám může pomoci při hubnutí, jelikož prakticky neobsahuje tuky ani sacharidy. Navíc vědci zjistili, že konzumace želatiny může zvýšit pocit zasycení.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]