Příčiny nadýmání lze hledat i v jídelníčku. Způsobuje ho také například pšenice a sycené nápoje

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás neustále trápí nadýmání, pak je důležité zaměřit se na svůj jídelníček. Právě konzumace určitých potravin totiž může zvyšovat intenzitu příznaku.

Konzumace určitých potravin, jako jsou zejména fazole a sycené nápoje, mohou vést k neustálému nadýmání. Většinou trpí ti lidé, kteří mají určitou potravinovou intoleranci nebo zvýšenou citlivost na určité látky, ovšem pozor by si měl dávat každý. Pokud tedy tento nepříjemný příznak trápí i vás, pak byste je měli podle lékařky Amy Richter rychle odstranit ze svého pravidelného jídelníčku.

Nejčastěji jsou to fazole

Ačkoli jsou fazole velmi zdravou potravinou, neměli byste to s jejich konzumací přehánět. Obsahují totiž vysoké množství bílkovin a sacharidů, přičemž jsou bohaté na vlákninu a cukry zvané alfa-galaktosidy. Nadměrný příjem těchto sloučenin může vést k přetížení trávicího systému a následnému vzniku plynatosti a nadýmání. Pokud tedy chcete jíst fazole častěji, ujistěte se, že jsou porce adekvátní možnostem vašeho trávení. Nezapomínejte, že je fazole třeba před konzumací vždy na nějakou dobu namočit.

Pozor i na čočku

Čočka je další luštěnina, která podobně jako fazole, obsahuje vysoké množství bílkovin, vlákniny a dalších užitečných složek. Právě kvůli této skutečnosti byste ji měli dle webu Healthline konzumovat v menších dávkách, například jako jednu z ingrediencí do salátů nebo určitých příloh. I tuto potravinu je před konzumací nutné namočit, a pokud byste se necítili dobře ani po konzumaci malých porcí, raději se poraďte se svým lékařem.

Sycené nápoje

Nadměrné pití sycených nápojů je další častou příčinou nadýmání. Obsahují totiž vysoké množství oxidu uhličitého, což je plyn, který se může zachytit a zvýšit tlak v žaludku. To by také mohlo následně vést mimo jiné k větší potřebě říhání a bolestí břicha. Doporučuje se obrátit se raději na pití obyčejné vody nebo bylinných čajů, které naopak trávicí trakt uklidňují.

kola a další sycené nápoje
Fotografie: Freepik

Když střeva varují sužují je zánětlivá onemocnění: Mezi časté příznaky patří i únava a slabost

Pšenice a lepek

Pšenice je v hledáčku mnoha poradců na výživu i odborníků na zdraví, neboť obsahuje lepek. Jedná se přitom o potravinu, která je hlavní složkou většiny chlebů, těstovin, sušenek a dalších oblíbených výrobků. Na pozoru by před ní měli být především lidé s celiakií nebo zvýšenou citlivostí na její složky, protože by jim mohla způsobit vážné zažívací problémy, včetně nadýmání, plynatosti, průjmu a bolesti žaludku. Na webu Zdravé Stravování jsme se již dříve zmiňovali o typických příznacích intolerance na lepek.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]