Nepříjemný ekzém nevzniká pro nic za nic. Mezi časté příčiny patří i pocení a syntetické tkaniny

Fotografie: Depositphotos

Ekzém je nepříjemný problém, který vám může snadno znepříjemnit každodenní život. Zjistěte, jaké jsou jeho příčiny a nejúčinnější metody léčby.

Ekzém je běžné kožní onemocnění, které může postihnout jedince naprosto každého věku. Nejčastěji se projevuje svědivou, červenou, suchou anebo podrážděnou pokožkou, což může snadno poškodit váš vzhled, a to kdekoli na těle. Pokud se s problémem potýkáte i vy, můžete dle doktorky Clare Wightman vyzkoušet několik způsobů léčby, a to jak té odborné, tak i alternativní.

Nejčastější příčiny ekzému

Přestože se jedná o poměrně běžné onemocnění, příčina ekzému zůstává světu medicíny tak trochu záhadou. Pravděpodobně ji způsobuje hyperaktivní imunitní systém, protože má tendenci vzplanout v momentě, kdy je pokožka vystavena vnějším dráždivým látkám. Kromě toho pak většina lidí, kteří jsou k němu náchylnější, postrádá dostatek proteinu zvaného filagrin, který pomáhá udržovat pleť hydratovanou a zdravou. Mezi běžné spouštěče vzplanutí poté patří:

  • chemikálie nebo konzervační látky, které se nachází v čisticích a pracích prostředcích,
  • vonné produkty,
  • cigaretový kouř,
  • alergeny, jako jsou pyly, plísně, prach nebo roztoči,
  • hrubý škrábavý materiál, jako je například vlna,
  • syntetické tkaniny,
  • pocení,
  • změny teploty,
  • stres,
  • alergie na jídlo,
  • zvířecí srst a
  • infekce horních cest dýchacích.

Pokud se při kontaktu s těmito spouštěči potýkáte s ekzémem i vy, pak je dobré problém řešit co nejdříve. Naštěstí však existuje několik metod léčby, které vám dokáží pomoci. Na webu ZdravéStravování jsme také již dříve psali o tom, jak si s ekzémy a například také vráskami dokáží poradit obyčejné ovesné vločky.

Léčba ekzému pomocí alternativní medicíny

S ekzémy vám dokáže pomoci především alternativní léčba, která působí na pokožku zcela přirozeně a postrádá kontraindikace. Jakmile se tedy nepříjemná vyrážka objeví, můžete na ni aplikovat kokosový olej nebo ji potřít použitými sáčky zelného čaje. Oba tyto přípravky mají tendenci tlumit podráždění a podporují regeneraci postižené oblasti. Podobné účinky se také prokázaly v případě petrklíčového oleje a aromaterapie pomocí vhodných bylinek.

svědění ekzém
Fotografie: Freepik

Tento domácí přírodní zázrak vás zbaví akné mnohem rychleji než drahé prostředky z obchodu

Použít můžete i moderní léky

Pokud fandíte spíše odborné léčbě, můžete proti zánětu bojovat pomocí volně prodejných orálních antihistaminik, která výborně zmírňují svědění. Pozor však, že tyto prostředky mohou způsobit ospalost, takže je nejlepší užívat je v klidu. Podobně vám dokáží pomoci také kortizonové (steroidní) krémy a masti, které zmírňují svědění a šupinatění. Jejich užívání je ovšem podle lékařky Debry Sullivan stejně tak spojeno s různými kontraindikacemi, včetně ztenčení kůže, podráždění a odbarvení.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]