Covid-19 a chřipka sdílejí mnoho stejných příznaků. Jak je od sebe rozpoznat?

Fotografie: Freepik

Mezi příznaky onemocnění COVID-19  a chřipkou existuje mnoho podobností. Obě nemoci postihují dýchací cesty a šíří se kapénkově. Horší je, že počáteční příznaky jsou velmi podobné, což může být matoucí.

Existují však některé podrobnosti, díky kterým je od sebe můžete odlišit. Jaké jsou běžné příznaky a na co si dát pozor? Odborníci z amerických lékařských zařízení pro vás připravili průvodce.

Onemocnění

Chřipka i COVID-19 jsou infekční a napadají dýchací systém. Infekce se přenáší vzduchem, formou kapének. Stejně tak se ale můžete nakazit po kontaktu s infikovaným předmětem. V obou případech můžete dbát na prevenci. Myjte si často ruce, noste obličejovou masku a nedotýkejte se obličeje. Lékaři varují, že mnoho lidí může být současně nakaženo chřipkovým virem a zároveň koronavirem SARS-CoV-2.

Mnoho lidí v dnešní době tvrdí, že COVID-19 je jen těžší chřipkou. Obě nemoci jsou nakažlivé a útočí na dýchací cesty. Podle lékařů bychom ale nový vir neměli podceňovat, protože je nakažlivější a smrtelnější než běžná chřipka.

Názor odborníků

Odborníci z americké vládní agentury CDC upozornili, že stále lidé tato dvě onemocnění srovnávají. Proto připravili speciálního průvodce, který tento názor vyvrací a upozorňuje na rozdíly mezi oběma chorobami. Podívejme se na ně blíže.

Podobnosti a rozdíly

Infekce SARS-Cov-2 a chřipka sdílejí mnoho podobných příznaků. Jejich závažnost se ale může lišit. Obě tyto nemoci může nositel pouze přenášet na ostatní, aniž by sám na sobě pocítil příznaky nevolnosti.

Mezi společné příznaky obou onemocnění patří horečka, zimnice, kašel, potíže s dýcháním, únava, bolest v krku, rýma nebo ucpaný nos, bolest hlavy, bolest svalů a celková únava těla. U některých pacientů se může objevit i zvracení či průjem. Takové příznaky jsou častější u dětí než dospělých.

Fotografie: Freepik

Předpokládá se, že únava, bolesti hlavy a svalů jsou častější u chřipky než u COVID-19. Horečka je také často vyšší než 39 stupňů. Pro COVID-19 je charakteristická dušnost a mělké dýchání.

Ztráta čichu a chutě

Odborníci z CDC poukazují na důležitý příznaku COVIDU. Ačkoli se i u chřipky může objevit čichová porucha, ztráta čichu u lidí trpících koronavirem je obvykle náhlá. Tito pacienti nemají ucpaný nos, ani jim z něj neteče. Stále mohou volně dýchat, ale ve skutečnosti nic necítí.

Doba inkubace

Chřipka se u pacienta objeví v řádu jednoho až sedmi dnů. V případě nakažením COVID-19 je inkubační doba až 14 dní.

Odborníci CDC zdůrazňují, že jak u COVID-19, tak u chřipky je možné virus šířit alespoň jeden den před pocítěním jakýchkoli příznaků.

U chřipky je infekčnost u dospělých jedinců den před a tři až pět dní po nástupu příznaků. U malých dětí toto období zahrnuje několik dní před a deset a více dní po nástupu. Pacienti se špatnou imunitou mohou virus vylučovat déle.

Jak se můžete nakazit

Obecně je nakažení velmi podobné. Nejčastěji se nakazíte přímo od druhé osoby, když s vámi mluví, kale nebo ve vaší přítomnosti kýchá. Rizikové jsou také kontaminované předměty. Jelikož na tento předmět můžete sáhnout a následně se dotknout úst nebo některé ze sliznic.

Kdo je nejvíc ohrožen

CDC zdůrazňuje, že v případě COVID-19 a chřipky jsou ohroženi hlavně starší lidé, těhotné ženy a lidé trpící závažnějšími chorobami. U kojenců je riziko podobné.

Obě nemoci neovlivňují jen plíce, ale ohrožují také další orgány. Mohou poškodit srdce, zhoršit činnost nervového systému nebo zvýšit riziko civilizačních chorob.

Jelikož mohou obě nemoci zaútočit v sychravém podzimním počasí společně, je důležité se chránit. Nevystavujte se zbytečnému riziku, dodržujte hygienická nařízení a venku si nesahejte na obličej a v žádném případě do očí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]