Rty jako detektor zdraví. Při pohledu do zrcadla se dají odhalit zdravotní potíže

Naše rty obsahují více než milion nervových zakončení a jsou velmi citlivé na dotek. I díky tomu mohou být dobrým ukazatelem našeho zdraví. Stačí se podívat do zrcadla a na první pohled lze poznat, jestli vám chybí vitamíny nebo vás ohrožuje třeba nedostatek kyslíku. Jak jste na tom vy?

Prasklý koutek

Tato drobná ranka dokáže pořádně bolet, to jistě potvrdí každý, kdo to někdy zažil. Je to ale neklamné znamení, že potřebujete doplnit vitamín B. Ten můžete najít například v kvasnicích, mase, mléku či žloutku.

Kromě nedostatku vitamínu B se ale může jednat o jeden z počátečních příznaků cukrovky. Zpozorněte zejména tehdy, pokud se popraskaný koutek neustále vrací. Větší množství cukru v krvi totiž vede ke vzniku plísní a kvůli tomu pak vznikají tato drobná ústní poranění.

Suché a popraskané rty

Bolí vás suché a popraskané rty, které se také loupou a mohou vytvářet až bolestivé krvavé praskliny? Může se jednat o jeden z příznaků nedostatku spánku. Může jít i o dehydrataci, takže nezapomínejte hodně pít, a to ideálně čistou vodu. Odlupující se a popraskaná kůže je jen jeden z prvních signálů, že něco není zcela v pořádku. Vyplatí se urychleně změnit váš životní styl – důležité je doplnit vitamín C, který najdete třeba v citrusech, paprice, kiwi nebo brusinkách.

Opary

Opary jsou poměrně vážnou virovou infekcí, kterou byste neměli podceňovat. Opary potřebují odbornou léčbu, takže pokud je to váš případ, rozhodně navštivte lékaře, který vám pomůže problém řešit. Ne každý pupínek na rtu ale musí být nutně opar. Někdy je to pouze reakce na nevhodné jídlo nebo nedostatek některých vitamínů.

Červený kruh okolo rtů

Nejčastěji se takovéto podráždění objevuje jako příznak dermatitidy. Jde o reakci na nevhodné krémy nebo kosmetické produkty. Zkuste tedy vyměnit krém, které používáte, a dávejte si také pozor, abyste si pokožku kolem rtů příliš často neolizovali.

Oteklé rty

I když se vám může zdát, že velké napuchlé rty jsou vlastně sexy, nemusí to být vždycky jen pozitivní věc. Podle odborníků se může jednat o jeden z příznaků chronické Crohnovy nemoci, která postihuje střeva a zažívací trakt. Otoky jakékoliv části těla nejsou rozhodně v pořádku, a proto nečekejte, že se situace sama spraví. Raději rychle jednejte a navštivte lékaře.

Namodralá barva

Přirozená barva rtů je samozřejmě červená nebo růžová. Pokud vám tedy připadá, že vaše rty změnily barvu na spíše namodralý odstín, zpozorněte. Tento zvláštní efekt je způsobený nedostatkem kyslíku. To znamená, že vaše tělo z nějakého důvodu nepřijímá dostatek vzduchu – může jít o chorobu plic, ale i srdeční nedostatečnost.

Tmavé tečky

Jestliže se na vašich rtech objeví malé tmavé tečky, může jít o následek přehnaného slunění. Pokud se ale objeví v zimních měsících a jsou výrazněji tmavé, pak se dá předpokládat, že přijímáte až moc železa. Berete-li nějaké doplňky stravy, zvažte jejich vysazení.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]