Zdravotní výhody jablečného octa a 10 tipů, jak jej využít

Hodně lidí má jablečný ocet doma ve špíži a neuvědomuje si, jaký poklad za pár korun vlastně mají. V podstatě se jedná o vedlejší produkt fermentovaných jablek, který obsahuje zdraví prospěšné bakterie, bílkoviny, kyselinu jablečnou, vápník, draslík, pektin a další.

Jablečný ocet je antimikrobiální, antibakteriální a antiseptický. Pomáhá vyrovnávat pH, a proto je znám také jako lék na akné, lupy, a další problémy s vlasy a kůží. Ačkoliv nemá jablečný ocet nežádoucí účinky, je dobré se držet spotřeby 2 – 3 lžíce za den.

  1. Jablečný ocet na pokožku

Jablka jsou zdrojem kyseliny jablečné, která podporuje zdraví pokožky a má čistící schopnosti. Použití jablečného octa na pokožku se doporučuje zejména u vyčerpané pleti, pleti se stařeckými skvrnami a při poškození kůže sluníčkem.

  1. Detoxikace a lepší trávení

Užívání jablečného octa před jídlem pomáhá žaludku rozložit jídlo a snížit tak pocit kyselosti po jídle. Zředěný s vodou pomáhá i proti nadýmání. Podporuje detoxikaci a odstraňuje škodliviny z těla.

  1. Výtečný do marinád

Perfektně oživí omáčky a marinády. Výtečně se kombinuje s meruňkami. Jednoduše jej přidávejte jako ochucovadlo do omáček a marinád – bude vám chutnat a ještě podpoříte své zdraví.

  1. Proti blechám

Smíchejte 1 díl jablečného octa se 3 díly vody a použijte jej při koupeli domácích mazlíčků. Zbavíte se blech a jejich srst bude extra lesklá.

  1. Deodorant

Jablečný ocet skvěle neutralizuje zápachy. Jednoduše si jej aplikujte do podpaží, abyste bojovali proti bakteriím, které způsobují nechvalný zápach. Nebojte se, vůně octa se rozptýlí.

  1. Do koupele

Přidat si jej můžete i do koupele, zejména v létě zklidní pokožku zarudlou od sluníčka. Stačí 1 šálek octa na jednu lázeň.

  1. Na vlasy

Trápí-li vás slabé vlasy bez života, zkuste jablečný ocet. Po umytí vlasů jako poslední péči opláchněte vlasy roztokem ½ lžíce octa a šálek vlažné vody.

  1. Pro bílé zuby

Jablečný ocet lze používat i k vybělení zubů, ale trvá to minimálně čtyři týdny a vždy je potřeba si pořádně vypláchnout ústa, aby se neporušila zubní sklovina.

  1. Osvěžovač vzduchu

Smíchejte 1 díl octa s 1 dílem vody a dejte do láhve s rozprašovačem a aplikujte do ovzduší. Jablečný ocet skvěle neutralizuje pachy.

  1. Proti bradavicím

Pokud máte bradavici či bradavice, přiložte na ně tampon namočený do jablečného octa a zalepte náplastí, nechte během noci působit. Opakujte to tak celý týden, bradavice by měly odpadnout.

Obrázek: pixabay.com