Takto vám poděkuje vaše tělo, pokud do svého jídelníčku zařadíte citrony. Nabízí tyto benefity

Fotografie: Annatsach / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Citrony jsou velice oblíbenou surovinou pro přípravu pokrmů i nápojů. Nenabízí však jen svěží chuť, ale také zdravotní přínosy, které můžete využít jako prevenci.

Citrony jsou zdrojem mnoha živin, které podporují mimo jiné zdraví vašeho srdce a chrání před tvorbou ledvinových kamenů a rozvojem anémie, chudokrevnosti. Stejně tak obsahují velké množství vitamínu C, vlákniny a dalších zdraví prospěšných rostlinných sloučenin, zmiňuje dietoložka Helen West. Díky těmto a spoustě dalších zdravotních benefitů byste je rozhodně měli zařadit do svého jídelníčku.

Podporují kardiovaskulární zdraví

Konzumace ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vitamínu C snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice, jak uvádí jeden z výzkumů zveřejněných Annals of Internal Medicine. Není to však zásluha pouze vitamínu C, ale i vlákniny a rostlinných sloučenin v citronech. Velice významně snižují rizikové faktory, které k rozvoji srdečních chorob přispívají.

Regulují tělesnou hmotnost

Citrony jsou často doporučovány lidem, kteří bojují se svou váhou. Jedním z důvodů je vysoký obsah rozpustné vlákniny, která v těle bobtná a poskytne vám delší pocit sytosti. Můžete se doslechnout i o teorii, kdy je dobré konzumovat mraženou citronovou slupku, zbaví vás parazitů ve střevech a přispěje k detoxikaci organismu. O vlivu citronu na hubnutí a podpoře trávení jsme již psali na ZdravémStravování.

Často přehlížená petržel nabízí řadu zdravotních benefitů. Patří mezi ně i podpora trávení a zdraví srdce

Prevence tvorby ledvinových kamenů

Výskyt ledvinových kamenů je celkem běžným zdravotním problémem, který vás navíc může postihnout opakovaně. Kyselina citronová vám může pomoci předcházet tvorbě ledvinových kamenů zvýšením objemu a pH moči, což vytváří nepříznivé prostředí pro ledvinové kameny.

citrony
Fotografie: Freepik

Citronová kůra podporuje zdraví ústní dutiny

Zubní kazy a infekce dásní jsou rozšířenými onemocněními ústní dutiny způsobenými bakteriemi, které rozkládají zbytky potravy mezi zuby. Citronová kůra obsahuje antibakteriální látky, které mohou bránit v růstu těchto mikroorganismů, jak uvádí server Healthline, což vás uchrání od nepříjemných dentálních problémů.

Pomáhá i vaší pokožce

Aplikace citronu na pokožku vám může poskytnout určité výhody, ale také způsobit podráždění, takže je třeba být opatrnými. Vzhledem k tomu, že jsou citrony bohaté na vitamín C a kyselinu citronovou, jsou vhodné jako nástroje k detoxikaci a k léčbě kožních onemocnění, jako jsou například stařecké skvrny nebo akné. Vždy ale raději zvažujte i možná rizika, jak radí Cynthia Cobb.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]