Sůl nad zlato – skutečně je to tak? Různé druhy soli a jejich zdravotní benefity i doporučené množství

Bez soli se v kuchyni i v životě zkrátka neobejdeme. Když je jí moc, je to zdraví škodlivé, ale když je ji málo, nejste na tom o nic lépe. V obchodech je dnes možné nakoupit nespočet druhů solí, které mohou být navíc i ochucené. Lákají tedy nejen na nevšední chuť, ale i nejrůznější zdravotní bonusy.

Kolik soli konzumovat?

Sůl obsahuje sodík, který je důležitý pro správné fungování našich orgánů a mimo to nám dodává potřebnou energii. Bez sodíku nemohou správně fungovat svaly, nervy a krevní oběh. Jeho nedostatek se projeví slabostí, nízkým krevním tlakem, depresemi, dehydratací.

A naopak nadbytek sodíku zvyšuje krevní tlak, mohou kolabovat srdce a ledviny, objevit se otoky. Drtivá většina lidí má sodíku ve stravě nadbytek. Maximální denní dávka, která by se neměla překračovat je 5 gramů soli (jedna čajová lžička). Mějte na paměti, že sůl je již také v potravinách, které si koupíte. 80 % příjmu soli pochází z průmyslově zpracovaných potravin. Jaká je podle statistik realita?

  • Muži – 16,6 gramů soli na den

  • Ženy – 10,5 gramů soli na den

Možná by stálo za to popřemýšlet, zda je možné omezit sůl díky tomu, že přestanete jíst průmyslově zpracované potraviny a naučíte se stravovat převážně doma a jíst domácí stravu. Sůl obsažená v některých výrobcích navíc nemá mnohé zdravotní benefity, které zazní v dnešním článku. Většina průmyslově zpracovaných potravin obsahuje tu nejlevnější sůl.

Druhy soli a jejich zdravotní benefity

  • Mořská sůl – obsahuje minerální látky hořčík, sodík a jód, který reguluje endokrinní systém a štítnou žlázu, posiluje imunitní systém. Vhodná pro teplou i studenou kuchyni.

  • Himalájská sůl – nachází se v ní spoustu minerálních látek a za svou růžovou barvu vděčí železu a betakarotenu. Podporuje detoxikaci těla. Někteří tvrdí, že jde o nejzdravější sůl vůbec, ale nebylo to s jistotou prokázáno.

  • Černá sůl – černou barvu dodává soli aktivní uhlí. Pochází z lávy havajských sopek. I tato sůl má detoxikační účinky a mnoho minerálních látek.

  • Fleur de Sel – jedná se o velmi kvalitní a patrně nejdražší sůl vůbec. Obsahuje široké spektrum minerálních látek.

  • Bambusová sůl – obsahuje údajně až 200 stopových prvků, polyfenolů a minerálů. V Koreji je dokonce považována za lidový lék proti mnoha nemocem. Od zánětů, přes pálení žáhy, vředy až po rakovinu.

  • Uzená sůl – hodí se zejména k přípravě masa a ryb. Nevýhodou je její vysoká cena. Jde spíš o chuťový zážitek. Uzených solí existuje několik druhů.

To je jen pouze malý výčet solí. Ve skutečnosti je nabídka mnohem pestřejší. Nejčastější argument prodejců jsou právě zdravotní výhody. Ovšem tolik té soli zase nepoužíváme – tedy neměli bychom. V podstatě je vhodné soli různě střídat a hlavně to nepřehánět s množstvím. Sůl je prostě pořád sůl (chlorid sodný NaCl) a jeho vysoké množství zatěžuje ledviny, zvyšuje krevní tlak, zadržuje v těle vodu a vede organismus k tloustnutí. Pravdu je, že drtivá většina má ve své stravě soli nadbytek.

Obrázky:pixabay.com