Tohle se stane s vaším tělem, pokud do svého jídelníčku zařadíte blahodárné banány

Fotografie: Judgefloro / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Banány jsou nejen chutné, ale také zdraví prospěšné. Vašemu tělu nabízí několik výhod, které zvláště ocení vaše srdce a ledviny. Můžete je konzumovat i při snaze zhubnout.

Banány jsou velice oblíbeným druhem ovoce, které se hodí pro přípravu mnoha pokrmů. Připravit si z nich můžete koktejly, sladké dezerty, ale dokonce je můžete použít i do omáčky. Podle doktora Granta Tinsleyho je mají rádi i jedinci, kteří propadli aktivnímu životnímu stylu a často cvičí. Banány totiž umí rychle zasytit a dodat energii. Stejně tak jsou vhodné pro zmírnění střevních potíží, především průjmu. Výhod mají skutečně mnoho.

Výhody konzumace banánů

Banány jsou bohaté na živiny. Obsahují celkem slušné množství sacharidů, také vody, vlákniny a antioxidantů. Méně bílkovin a téměř žádný tuk. Zelené banány (nezralé) mohou nabídnout rezistentní škrob, vlákninu, kterou tělo nedokáže strávit, což ale není negativum. Společně tyto 2 druhy vlákniny totiž mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Proto jsou banány vhodné pro podporu trávení, jak tvrdí doktorka Kim Rose-Francis.

Dokážou vám pomoci v procesu hubnutí. Ačkoli tato teorie není podpořená žádnou studií, banány jsou vhodnou potravinou, snažíte-li se shodit přebytečná kila. Mají celkem málo kalorií, něco kolem 100, ale přesto jsou výživné a syté. Navíc, jak už bylo uvedeno, jsou bohaté na vlákninu a jak je známo, vysoký příjem vlákniny je spojen s nižší tělesnou hmotností, jak uvádí web Healthline.

banány
Fotografie: Freepik

Jejich konzumace je podle doktorky Rose-Francis dobrá i pro zdraví vašeho srdce. Mají totiž vysoký obsah draslíku, minerálu, který je životně důležitý pro zdraví srdce a regulaci krevního tlaku. Stejně tak jsou plné antioxidantů, jež jsou spojeny se sníženým rizikem srdečních chorob a makulární degenerace. Banány jsou dobré i pro vaše ledviny. Podpořit jejich zdraví dokáže opět draslík.

Tohle se stane s vaším tělem po vypití 1 šálku tibetského čaje. Jeho blahodárné látky jinde nenajdete

Kolik banánů za den je bezpečné sníst

Přestože jsou banány chutné a oblíbené, pamatujte, že i v tomto případě všeho moc škodí, jak tvrdí nutriční specialistka Amy Richter. Jeden nebo dva banány za den jsou dostačující, v opačném případě byste mohli během krátké chvíle zaznamenat nárůst tělesné hmotnosti. Ačkoli neexistuje žádný přesný počet banánů, jaký byste měli za den sníst. Záleží na vaší potřebě kalorií a živin.

Teoreticky lze říct, že můžete konzumovat tolik banánů, kolik chcete, ale je třeba sledovat, zdali to na vaše tělo nemá negativní vliv. Snažte se zařadit i jiné druhy ovoce a zeleniny, nezapomínejte ani na libové bílkoviny a zdravé tuky. O výhodách banánů jsme již psali na ZdravémStravování, mohou vám dokonce pomoci i od nevzhledných vrásek.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]