Drobné změny ve stravovacích návycích mají velký dopad na hubnutí. Dosáhněte konečně své vysněné postavy

Fotografie: Depositphotos

Hubnutí je obvykle poměrně dlouhý proces, ale to jenom proto, že při něm děláme stále tytéž chyby. Naučte se proměnit svůj jídelníček.

Pro úspěšné hubnutí je nejdůležitější změna každodenních návyků. Někdy nám však škodí potraviny, do kterých bychom to nikdy neřekli. Inspirujte se naším seznamem a najděte si zdravější alternativu třeba k oblíbeným chipsům, bílé rýži, kakau nebo třeba kalorické majonéze. A hubnutí půjde samo, říká lékařka Jillian Kubala.

Mléku více sluší rostlinná alternativa

Možná vám to tak nepřipadá, ale mléko obsahuje opravdu hodně sacharidů. Stačí jedna sklenička a máte v sobě doporučenou dávku na celé dopoledne. A co si s tím počít? Vsaďte na jeho rostlinnou alternativu třeba z mandlí, ořechů apod. Snadno si ji vyrobíte doma. Ořechy stačí přes noc namočit ve vodě a ráno rozmixovat.

Fotografie: Pixabay

Místo bílé soli vsaďte na himalájskou

Sůl samozřejmě při vaření pokrmů potřebujeme, jedině ona dokáže dodat jídlům tu správnou chuť. Proč se však spoléhat na tu běžnou kamennou, když jsou k mání mnohé jiné alternativy? Například himalájská sůl, kterou poznáte podle růžové barvy, v sobě obsahuje mnohem více minerálů a dalších užitečných látek.

Místo hamburgerových bulek sáhněte po houbách

Samozřejmě nemyslíme jen tak ledajaké, ale žampiony portobello. Jsou nádherně velké, svou chutí maso připomínají a když je předem ogrilujete, získáte opravdu báječný zážitek. Maso do hamburgeru si lze také vložit do rozkrojené hlávky ledového salátu. Můžete si tak dopřát grilovačku a přitom hubnout.

Fotografie: Pixabay

Běžné kakao vyměňte za to přírodní

Nebudeme si nic nalhávat. To, co se běžně prodává v obchodech, je zpracovaný kakaový prášek. Obsahuje jen minimum živin, zato je krásně hnědý a voňavý. Pokud se však dokážete smířit s ne tak atraktivní barvou, vsaďte na přírodní kakao. Skvěle doplní dezerty i smoothie, a přitom není vůbec kalorické.

Místo chipsů vsaďte na popcorn

Smažené bramborové lupínky obsahují opravdu velké množství kalorií. Snadno se jich však zbavíte, pokud si místo nich připravíte domácí popcorn v hrnci (nebo alespoň vsadíte na zdravou alternativu v podobě toho kupovaného do mikrovlnky). Nebudete mít pocit, že se o něco ochuzujete, a přitom kalorie snížíte na minimum.

Fotografie: Pixabay

Bílá rýže by měla zhnědnout

Tím samozřejmě nemyslíme, že byste ji měli připálit nebo například polít sójovou omáčkou. Ale jednoduše místo té bílé a čištěné, která obsahuje především rychlé sacharidy, sáhněte po té hnědé alias natural. Živin vám nabídne mnohem více a také mnohem déle zasytí. Jen myslete na její delší přípravu.

Klasické limonády nahraďte čajem

Tohle asi nemusíme příliš připomínat. Běžné sladké pití obsahuje velké množství kalorií, takže bychom si ho měli dopřávat spíše za odměnu a jen občas. Místo toho sáhněte po čaji. Má mnoho podob a pokud k němu přidáte třeba ovoce nebo med, promění se ve skutečnou pochoutku. A navíc obsahuje hodně antioxidantů.

Fotografie: Pixabay

Zapomeňte na brambory a vsaďte na květák

Samozřejmě není nad klasickou bramborovou kaši s mlékem a máslem, servírovanou třeba k bílé klobáse. Pokud však počítáte kalorie, připravte si místo nich květákové pyré. Je hotové ještě rychleji než brambory, chutná přímo skvěle a samozřejmě je také dietnější. A z květáku připravíte i alternativu rýže, stačí ho nasekat nadrobno.

Bílou mouku skvěle nahradí ta kokosová

Právě výrobky bílé mouky bývají nejhojněji obviňovány z toho, že nám doslova nafukují tukové polštáře. Co si s tím však počít, pokud se přece jen nechcete vzdát sladkého pečení? Vsaďte na kokosovou mouku, která tu bílou ve všech ohledech nahradí. Navíc vám však poskytne spoustu vlákniny a živin.

Fotografie: Pixabay

Majonézu zahoďte, sáhněte po hořčici

I když klasickou majonézou tvoří v zásadě jen vejce a olej, obsahuje velké množství tuků. A pokud si ji na sendvič dáte trochu víc, proměníte i ten nejdietnější ve skutečnou kalorickou bombu. A čím si tedy své každodenní pokrmy ochutit? Vsaďte na dietní a přitom velmi chutnou hořčici. A to v jakékoli variantě.

Bramborové hranolky nahraďte těmi zeleninovými

Brambory obsahují opravdu hodně škrobu, který sám o sobě přináší množství kalorií. Pokud je však navíc ještě osmažíme, rozhodně naší váze neprospějí. Nakrájejte proto místo toho na hranolky třeba mrkev, celer, cuketu nebo jinou oblíbenou zeleninu. Dodáte tak svému tělu mnohem více prospěšných a výživných látek.

Fotografie: Pixabay

Místo cukru vsaďte na včelí med

Cukr je zkrátka cukr – pokrmy osladí, ale to je asi tak vše, co od něj můžete očekávat. Med vám oproti tomu vloží do jídelníčku i množství výživových látek. Jen se při jeho zpracování vyhýbejte vysokým teplotám (nad 45 °C) a myslete také na to, že jeho sladivost je oproti cukru asi o 40 % nižší.

Kalorickou zmrzlinu nahradí obyčejný banán

Nedáte dopustit na chlazené potěšení z mrazáku? Chápeme to, čas od času si opravdu musíme zamlsat, to je zkrátka přirozené. Pokud však zmrazíte banán a poté ho rozmixujete jen tak nebo třeba s kakaem, získáte velmi lahodnou pochoutku, která se zmrzlině skvěle vyrovná. Mlsat se dá i zdravě.

Fotografie: Freepik

Klasické těstoviny skvěle nahradí cuketa

Tagliatelle se smetanovou omáčkou vypadají lákavě, ovšem zároveň jsou kalorickou bombou. Abyste jídlo trochu odlehčili, nastrouhejte místo toho cuketu na jemné proužky a ty uvařte nebo osmahněte. Poslouží jako dokonalá náhrada špaget. Snadno je namotáte na vidličku a zachutnají vám s jakoukoliv omáčkou.

Zapomeňte na strouhanku, použijte oves

Smažená jídla nejsou samozřejmě příliš zdravá, ale čas od času na ně zkrátka máme chuť. Pokud to máte také tak, nepřidávejte si zbytečně kalorie prostřednictvím obyčejné strouhanky a místo toho ji nahraďte něčím mnohem lepším – ovesnými vločkami. Na mase i zelenině skvěle drží a nabídnou pestré spektrum minerálů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]