Zdravotní problémy, které mohou způsobovat nechtěný přírůstek na váze

Všichni jsou si vědomí toho, že nedostatek pohybu, konzumace sladkostí a mastných potravin, může vést k nárůstu tělesné hmotnosti. Bohužel se nechtěné kilogramy mohou týkat i těch, kteří cvičí a pečlivě vybírají, co vloží do svých úst. Existují zdravotní problémy, které mohou způsobovat přibírání na váze, i když se člověk tak velmi snaží o opak. Pojďme se společně podívat na problémy, které mohou kazit vaší snahu o hubnutí.

Chronický stres

Zažívat občasný stres je v dnešní době normální. Ve skutečnosti může mít stres i mnoho pozitiv. Ovšem zcela něco jiného je, když člověk zažívá stres neustále. Jedním z problémů, které může chronický stres způsobit, je přibírání na váze a hromadění tuku. Hned vedle stresu může mít podobné účinky i úzkost.

Problémy štítné žlázy

Štítná žláza produkuje hormony, které regulují řadu tělesných procesů, a zahrnuje i metabolismus. Onemocnění štítné žlázy může výrazně metabolismus zpomalit. Onemocnění štítné žlázy existuje několik. Vždy je nutné navštívit lékaře a poradit se o dalším postupu.

Může jít o Hashimotovu nemoc (dochází k ataku buněk štítné žlázy vlastním imunitním systémem) nebo hypertyreózu (zvýšená funkce štítné žlázy). Štítná žláza ovlivňuje v těle prakticky veškerý metabolismus.

PCOS

Krátce řečeno syndrom polycystických vaječníků nebo také syndrom polycystických ovarií, PCOS je problém reprodukčního zdraví žen. Onemocnění je charakterizováno přítomností zvýšených hladin mužských hormonů v těle postižené ženy.

Neúmyslný přírůstek hmotnosti je jedním z různých příznaků PCOS. Pokud jste žena, která trpí PCOS, může se během onemocnění také objevit akné, nadměrný růst ochlupení, nepravidelná období a silné krvácení.

Městnavé srdeční selhání

Městnavé srdeční selhání ve zkratce CHF, může rovněž způsobovat přibírání na váze. Vyznačuje se oslabením srdečních svalů. Srdce představuje v těle důmyslnou pumpu, jejíž primárním úkolem je udržovat oběh krve tak, aby se zajistilo zásobovaní všech orgánů. Protože srdce není schopno účinně plnit svůj úkol pro čerpání krve, může docházet k zadržování vody v těle, zejména v oblasti břicha a končetin, což vede k nárůstu hmotnosti. Zadržování tekutin je průvodním jevem tohoto onemocnění.

Fotografie: Pixabay