Únava nemusí nutně znamenat infekci koronavirem. Vyčerpání může pramenit i z jiných vážných příčin

Fotografie: Freepik

Wuchanský virus, který se označuje jako Sars-CoV-2  zabil na celém světě už 1,39 milionu lidí. Nakažených přibývá a stejně tak různých příznaků. Únava však patří mezi čelní symptomy tohoto viru. Jak ale rozeznat klasickou únavu od únavy způsobené novým typem koronaviru, protože tento stav může znamenat také jiné onemocnění nebo prostě vyčerpanost a podléhat tomu, že jde o koronavirus, může způsobovat dočista paranoiu.

Kolektivní opatrnost do doby očkování

Lidé žijí v naději, že brzy bude na světě vakcína, která pomůže pandemii zastavit. Mezitím se v médiích objevují články a odborné rady na opatrnost a kolektivní ochranu pomocí časté hygieny, používání roušek a dodržování sociálního odstupu.

Také se odborníci zabývají klinickými příznaky, které doprovází toto onemocnění. To se samozřejmě netýká asymptomatických případů, které nevykazují žádné projevy nemoci. V ostatních případech se na čelních příčkách příznaků onemocnění koronavirem umisťuje únava.

Únava jako častý projev infekce Covid-19

Už během první vlny pandemie v únoru 2020 zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) ve zprávě o Covid-19 nejtypičtější příznaky onemocnění. Nejčastějším příznakem byla u pacientů s koronavirem horečka (87,9 %), následoval suchý kašel (67,7 %) a 38,1 % pacientů poukazovalo na únavu.

Podle odborníka na infekční choroby Richarda Watkinse únava pramení z reakce imunitních buněk, které tělo produkuje k boji s virem, který napadá organismus.

Jak rozlišit různé druhy únavy

Podle Dr. Ameshe Adalju by lidé měli únavě věnovat pozornost, ale upozorňuje, že onemocnění lze prokázat pouze screeningovým testem. Samotná únava může pramenit z jiných příčin, navíc může být také v některých případech subjektivní nebo plynoucí z vyšší míry stresu, chronického nedostatku spánku či dlouhodobého fyzického vypětí.

Únava tedy automaticky neznamená onemocnění novým typem koronaviru. Lidé by měli proto kromě únavy sledovat i ostatní možné symptomy, mimo jiné bolest v krku nebo suchý kašel.

Únava se může projevit v budoucnu

Naprostá většina nemocných Covid-19 pociťuje žádné nebo pouze mírné příznaky onemocnění, které po několika dnech vymizí. Na druhou stranu určité procento nemocných upozorňuje na příznaky i dlouhou dobu po uzdravení.

Právě únava patří mezi jeden z dlouhodobých příznaků, obdobně jako dušnost, ztráta čichu, ale také přetrvávající bolesti hlavy a svalů měsíce po prokazatelně negativním testu na koronavirus.

Dlouhodobou únavou trpí 15 % uzdravených

Podle statistik fakultní nemocnice v Rennes trpí dlouhodobými příznaky asi 10-15 % pacientů. Podle další studie provedené v St. James’s Hospital v Dublinu se zařadila únava mezi hlavní dlouhodobý příznak po prodělaném onemocnění a přetrvávala až 10 týdnů po uzdravení. Navíc byly únavou více dotčeny ženy, k tomu lidé s diagnostikovanými úzkostmi nebo depresí byli k únavě náchylnější.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]