Regulace vysokého krevního tlaku: Vhodné je na jídelníček přidat ovoce, zeleninu nebo z něj odstranit rafinovaný cukr

Fotografie: OpenStax / Creative Commons / Attribution 4.0

Vysoký krevní tlak je nebezpečný problém, který může mít závažný dopad na vaše zdraví. Vyhnout se mu můžete snadno, a to pomocí dostatečné prevence.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je velmi nebezpečný faktor, který zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních problémů, včetně srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Pokud se s ním tedy potýkáte, je důležité co nejdříve zakročit, abyste se ochránili před jeho potenciálními dopady – s tím vám však dokážou pomoci jednoduché kroky prevence, jako je zejména dodržování zdravého životního stylu a pravidelné kontroly, říká doktorka Jenneh Rishe.

Přidejte do svého jídelníčku ovoce a zeleninu

Pokud se chcete ochránit před vysokým krevním tlakem, měli byste se snažit jíst každý den dostatečné množství ovoce a zeleniny. Tyto potraviny totiž obsahují řadu užitečných vitamínů, minerálů a dalších důležitých složek, jež podporují krevní průtok a chrání cévy před poškozením – kromě toho většina z nich snižuje vysoké hladiny cholesterolu, které často způsobují vysoký krevní tlak.

Omezte rafinovaný cukr

Důležité je také omezit příjem potravin slazených cukrem, jako jsou ochucené jogurty, cereálie a limonády. Jedná se totiž o výrobky s prázdnými kaloriemi, které tělo nedokáže zpracovat, a tak je ukládá v organismu, což může mít za následek zúžení cév nebo jejich chronické poškození.

Snižte příjem sodíku

Lidem trpícím hypertenzí a osobám se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění lékaři také často doporučují, aby snížili příjem sodíku. Ten totiž může taktéž negativně ovlivňovat krevní oběh a zvyšovat riziko poškození či ucpání cév. Stačí přitom přestat jíst potraviny z rychlého občerstvení a při vaření používat méně soli.

sůl na stole
Fotografie: Pixabay

Udržujte zdravou váhu

Riziko krevního tlaku se zvyšuje, pokud osoba trpí nadváhou nebo obezitou. Nadměrná kila totiž mohou výrazně zatěžovat organismus, což má negativní vliv nejen na krevní oběh, ale také zdraví kloubů a kostí. Pokud se tedy chcete ochránit před tímto nebezpečným problémem, snažte se do svého každodenního života zařazovat pravidelný pohyb – skvěle vám dokáže pomoci především plavání, tanec, jízda na kole nebo běh.

Sledujte svůj krevní tlak

Nejlepším způsobem, jak předejít komplikacím s krevním tlakem a vyhnout se problémům, je včasné rozpoznání problému. Proto je vhodné pravidelně navštěvovat lékaře, který vám pomůže zjistit veškeré informace o vašem zdraví a v případě potřeby doporučit vhodnou léčbu. Pozor byste si měli dávat, zejména pokud jste pravidelný kuřák nebo pravidelně pijete alkohol.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]