Angrešt potěší funkci srdce a mozku i chuťové pohárky. Je bohatý i na antioxidanty

Fotografie: Calle Eklund/V-wolf / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Angrešt je velice oblíbeným ovocem pro jeho specifickou chuť. Málokdo však ví, že šálek těchto plodů může podpořit celkové zdraví v mnoha směrech.

Plody angreštového keře jsou malé, o hmotnosti asi 3–6 g a liší se barvou i chutí. Mohou být zelené, žluto-bílé, růžové, červené nebo tmavě fialové a jejich chuť se pohybuje od kyselé po sladkou. Běžnými druhy jsou evropské a americké odrůdy. Obě úzce souvisí s černým, červeným a bílým rybízem. Angrešt je drobné výživné ovoce, které nabízí mnoho zdravotních výhod, říká doktorka Elise Mandl.

Má vysoký obsah vlákniny a nízký obsah kalorií

Angrešt má vysoký obsah vlákniny, ale zároveň má nízký obsah energie, což znamená, že můžete sníst slušnou porci, aniž byste spotřebovali příliš mnoho kalorií. Ve skutečnosti konzumace 1 šálku (150 gramů) angreštu přispívá o více než 3 % k celkové denní potřebě kalorií dospělého člověka.

Bohatý na antioxidanty

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají bojovat proti účinkům volných radikálů. Jedná se o reaktivní molekuly způsobující poškození buněk, které vedou k procesu známému jako oxidační stres. Oxidační stres je spojen s mnoha nemocemi a předčasným stárnutím. Předpokládá se, že strava bohatá na antioxidanty snižuje riziko určitých typů rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu, zpomaluje proces stárnutí a chrání váš mozek před degenerativními chorobami.

Může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi souvisí s cukrovkou 2. typu, srdečními chorobami, mrtvicí, demencí a mnoha dalšími nemocemi. Angrešt má několik vlastností, které mohou pomoci při kontrole hladiny cukru v krvi – má vysoký obsah vlákniny, brání přesunu cukru ze střeva do krevního oběhu a obsahuje kyselinu chlorogenovou.

cukr hubnutí
Fotografie: Freepik

Může chránit váš mozek

Některá degenerativní onemocnění mozku jsou spojena s nadbytkem železa v buňkách. Příliš vysoké hladiny mohou urychlit tvorbu volných radikálů, což jsou molekuly poškozující mozkové buňky. Angrešt je přirozeným zdrojem organických kyselin, poskytuje 11–14 mg kyseliny citrónové ve 100 mg ovoce. Ta blokuje hromadění železa v buňkách.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]