Řapíkatý celer nabízí zdravotní benefity celému tělu. Podporuje i trávení a čistí organismus

Fotografie: WingkLEE / Public domain

Řapíkatý celer by rozhodně neměl chybět ve vašem jídelníčku. Jedná se o potravinu, která toho může hodně nabídnout vašemu zdraví, abyste si jej co nejdéle udrželi v dobré formě.

Dodržujete-li zdravý jídelníček, jistě v něm nechybí řapíkatý celer. Tento čím dál oblíbenější druh zeleniny obsahuje protizánětlivé a antioxidační sloučeniny a podporuje trávení. Kromě toho poskytne vašemu tělu celou řadu zdravotních výhod, jak zmiňuje dietoložka Natalie Butler. Pokud jej tedy ještě nemáte pravidelně zařazený ve své stravě, musíte to napravit.

Perfektní zdroj antioxidantů

Antioxidanty chrání buňky, cévy a ostatní orgány před oxidačním poškozením. V jednom řapíku celeru se nachází nejméně 12 dalších druhů antioxidační látek, uvádí odborná studie. K tomu vitamín C, beta karoten a také flavonoidy. Je skvělým zdrojem fytonutrientů, u nichž bylo vědecky prokázáno, že snižují zánět trávicího traktu, buněk, cév i orgánů.

Semena celeru podporují zdraví kostí

Kosti vyžadují určité vitamíny a minerály, aby zůstaly zdravé a silné. Semena celeru obsahují mnoho z těchto potřebných živin k udržení pevné kostry. Jedna polévková lžíce semínek celeru poskytuje asi 12 % denní dávky vápníku, jednoho z nejznámějších minerálů pro zdraví kostí. Pokud by byl váš příjem vápníku po delší dobu nedostatečný, tělo si jej začne brát z vašich kostí, které postupem času začnou chřadnout kvůli snížené hustotě, jak píše server Healthline.

nakrájený celer
Fotografie: Freepik

Podporuje trávení

Řapíkatý celer nabízí zvláštní výhody i pro žaludek. Polysacharidy na bázi pektinu v něm obsažené, včetně sloučeniny apiuman, snižují výskyt žaludečních vředů, zlepšují výstelku žaludku a řídí žaludeční sekreci, udává dále Natalie Butler. Pokud tedy víte, že je ve vaší rodinné anamnéze riziko žaludečních vředů, celer je od nynějška vaším největším spojencem v boji proti nim. Celer také obsahuje vysoké procento vody, stejně tak množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Všechny tyto vlastnosti pozitivně působí na trávicí trakt.

Konzumace banánů prospěje celému tělu. Mezi zdravotní benefity patří i podpora trávení a hubnutí

Dokonalá očista těla

Než se pustíte do celkové očisty organismu pomocí celeru, je nutné pochopit, že samotný celer není všelékem. Chce to celkovou změnu životního stylu, abyste mohli brzy zaznamenat první pozitivní účinky. Nicméně celer je na této cestě ideálním pomocníkem, jak uvádí Amy Richter. Každé ráno byste na lačno měli vypít asi 475 ml celerové šťávy. Množství se zvýší na 710–945 ml, trpíte-li chronickým onemocněním. Pokračujte ve zdravé stravě po celý den, to ovšem neznamená drastické snížení příjmu kalorií. Ideální doba pro držení očisty je 10 dní.

Recept na zeleninovou šťávu s řapíkatým celerem jsme vám přinesli na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]