Řapíkatý celer jako ochranný nástroj před chřipkou: Jeho nízké množství kalorií podporuje i hubnutí

Fotografie: Depositphotos

Řapíkatý celer je skvělou surovinou, která v malém množství může poskytnout spoustu zdravotních výhod. Jedna sklenice šťávy vám může pomoci s chřipkou i s hubnutím.

Zapojíte-li řapíkatý celer do svého jídelníčku, stane se zdravou součástí vaší stravovací rutiny. Obsahuje protizánětlivé a antioxidační sloučeniny a může podporovat trávení. Navíc se svými 10 kaloriemi na stonek je považován za nízkokalorickou svačinku, která nejen zasytí, ale také podpoří vaše zdraví a přispěje ke štíhlé figuře, říká doktorka Natalie Butler.

Řapíkatý celer nabízí protirakovinné účinky

Celer obsahuje nejméně 8 důležitých sloučenin, které mají protirakovinné vlastnosti. Mezi nimi jsou acetyleny, např. jsou schopny bránit růstu rakovinných buněk, a fenolové kyseliny blokující aktivitu prostaglandinu, jenž podporuje růst nádorových buněk. Kumarin chrání buňky před škodlivými kyselinami vznikajícími při metabolismu a podporuje fungování bílých krvinek.

Celer také působí protizánětlivě

Účinné látky v celeru posilují imunitní systém a snižují záněty v těle. V období chřipek je skvělou prevencí, jak se vyhnout nepříjemné nemoci. Váš imunitní systém bude pracovat silněji, a dokáže tak lépe odrazit útok zrádných virů, jež způsobují nachlazení nebo chřipku. Je tedy skvělý i v podzimních a zimních měsících. Mezi další výhody konzumace celeru patří:

  • podpora trávení, ideální při hubnutí,
  • je bohatý na vitamíny a minerály s nízkým glykemickým indexem,
  • má alkalizující účinek.
hubnutí pomocí celeru
Fotografie: Pexels

Recept na šťávu s řapíkatým celerem

Tento zelený elixír je nabitý hořčíkem, vápníkem a draslíkem, ideální je po náročném tréninku.

Ingredience:

  • 4–6 listů kapusty,
  • 1 velká okurka,
  • ½ fenyklu,
  • 1–2 hrušky,
  • 2 stonky celeru.

Příprava:

Všechny suroviny pečlivě opláchněte a nakrájejte na malé kousky. Vymačkejte z nich šťávu pomocí odšťavňovače a vypijte. Množství by vám mělo stačit na jednu větší sklenici. Jednoduchým způsobem tak do sebe dostanete různé vitamíny a minerály, které vám poskytnou výše zmíněné výhody pro vaše zdraví.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]