Řapíkatý celer je zdravotním spojencem celého těla. Má i antioxidační účinky a podporuje trávení

Fotografie: Photodune / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Řapíkatý celer je surovinou, které byste se rozhodně neměli vyhýbat. Třeba vás k jeho pravidelné konzumaci přesvědčí jeho zdravotní výhody.

Řapíkatý celer je surovinou, kterou buď milujete, nebo nenávidíte. Jeho specifická chuť není pro všechny, ale jeho výhody pro lidské zdraví rozhodně ano. I když nejste jeho velkými fanoušky, rozhodně by neměl chybět ve vašem jídelníčku, a to z mnoha důvodů. Jeho konzumace přinese organismu spoustu benefitů, které podpoří celkové zdraví, jak uvádí Natalie Butler.

Má antioxidační a protizánětlivé účinky

Řapíkatý celer obsahuje antioxidační sloučeniny, které chrání buňky, cévy a orgány před oxidačním poškozením, potvrzuje souhrnná studie. Je skvělým zdrojem vitamínu C, beta karotenu, flavonoidů a fytonutrientů, které prokazatelně snižují zánět trávicího traktu, buněk, krevních cév a jiných orgánů. Celer a jeho semena obsahují řadu protizánětlivých sloučenin, jež chrání organismus před zánětem, zmiňuje studie z roku 2021.

Podporuje proces trávení

Celer je také ideální surovinou pro váš žaludek. Podle doktorky Butler snižuje výskyt žaludečních vředů, zlepšuje kvalitu výstelky žaludku a formuje žaludeční sekreci. Navíc má celer vysoký obsah vody, asi 95 %, také velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Všechny tyto vlastnosti podporují zdraví trávicího traktu a proces trávení.

Pití celerové šťávy

Pokud celer příliš nepoužíváte při vaření, jeho výhody můžete využít i jinak. Připravte si celerovou šťávu, která vaše tělo obohatí o stejné množství výhod. Celerová šťáva obsahuje více živin na porci než celý řapíkatý celer. V jednom šálku, asi 250 ml, podle serveru Healthline najdete:

Tohle se stane s vaším tělem po vypití 1 šálku tibetského čaje. Jeho blahodárné látky jinde nenajdete

 • Kalorie: 42,5
 • Bílkoviny: 2 g
 • Sacharidy: 9,5 g
 • Cukr: 5 g
 • Vápník: 8 % DD
 • Hořčík: 7 % DD
 • Fosfor: 5 % DD
 • Draslík: 14 % DD
 • Sodík: 9 % DD
 • Vitamín A:7 % DD
 • Vitamín C: 16 % DD
 • Vitamín K: 74 % DD
celerová šťáva
Fotografie: Freepik

Výhody konzumace celeru u mužů

V posledních letech je celer populární převážně u mužů, protože jednou z velkých výhod je zlepšení sexuálního zdraví u mužského pohlaví a podpora plodnosti. Je ovšem potřeba dalších výzkumů, aby se tato informace potvrdila jako fakt. Přesto někteří muži konzumují celer po kilech, jak píše Jillian Kubala. Jak už bylo zmíněno, celer má vysoký obsah vitamínu C a fytonutrientů, což jsou antioxidační rostlinné sloučeniny, u nichž je známo, že dokážou podpořit mužské sexuální zdraví.

Zvýšený příjem antioxidantů může dle íránských vědců zlepšit počet a pohyblivost spermií, což jsou faktory zvyšující mužskou plodnost. O ženské i mužské neplodnosti a rizikových faktorech jsme již psali na ZdravémStravování. Někdy stačí jen drobné změny v životním stylu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]