Konzumace banánů prospěje celému tělu. Mezi zdravotní benefity patří i podpora trávení a hubnutí

Fotografie: Meltdown reverter / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jste-li milovníci banánů, můžete jásat. Jejich pravidelná konzumace přinese vašemu tělu spoustu zdravotních výhod, možná vám dokonce pomůže i při hubnutí.

Banány jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Ovšem nejenže jsou velice chutné, jsou také zdraví prospěšné. Obsahují vlákninu, vitamíny, zvláště vitamín B6 a C, antioxidanty a minerály, které podporují vaše celkové zdraví. Existují různé druhy a velikosti, barva jejich slupky často napoví, jakou chuť i živiny můžete od banánů očekávat, říká doktorka Hrefna Palsdottir.

Výhody pro zdraví srdce

Srdeční onemocnění je celosvětově jednou z nejčastějších příčin předčasného úmrtí. Banány s vysokým obsahem draslíku, jenž podporuje zdraví srdce a reguluje normální hladinu krevního tlaku, mohou při pravidelné konzumaci snížit riziko rozvoje srdečních chorob. Kromě toho jsou plné antioxidačních flavonoidů, které jsou také spojovány s výrazným snížením rizika srdečních onemocnění, jak uvádí Atli Arnarson.

Pomohou s problematickým trávením

V nezralých banánech můžete najít takzvaný rezistentní škrob, což je druh vlákniny, který působí jako prebiotikum. Prebiotika lidské tělo netráví, ale udržuje v tlustém střevě, kde se stanou potravou pro prospěšné bakterie. V nezralých i zralých banánech se nachází také pektin, vláknina, která pomáhá předcházet zácpě a změkčuje stolici, jak zmiňuje Kim Rose-Francis.

zralé banány
Fotografie: Freepik

Bezpečné jsou i pro lidi s cukrovkou

Banány mají nízkou až střední hodnotu glykemického indexu, který měří, jak potraviny ovlivňují hladinu cukru v krvi po konzumaci jídla. V uváženém množství jsou zralé banány bezpečné i pro lidi trpící cukrovkou, ale je lepší vyhnout se velkému množství. To platí i pro jedince, kteří tímto onemocněním netrpí, jak uvádí diabetoložka Imashi Fernando.

Také kokosový olej a med si s nimi poradí. Popraskané paty lze snadno léčit z pohodlí domova

Pomáhají banány při hubnutí?

Přestože tvrzení, že by banány výrazně pomáhaly při hubnutí, není podpořeno žádnými studiemi a výzkumy, toto ovoce oplývá několik atributy, které z nich dělají vhodnou potravinu, snažíte-li se zhubnout. Mají relativně málo kalorií, něco málo přes 100, přesto jsou výživné a dle Kathy W. Warwick vás také udrží syté na delší dobu. Navíc jsou plné vlákniny a rezistentního škrobu. O vlivu banánového koktejlu na hubnutí jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]