Celerový detox organismu může více uškodit než prospět. O nežádoucích účincích na organismus se moc nemluví

Fotografie: Depositphotos

Tradiční léčitelé používají celer již stovky let. Vědci však používání očistných šťáv nepodporují. Mohou by být dokonce nebezpečné.

I když je celerová zelenina výživná, neexistuje mnoho vědeckých důkazů, které by podporovaly údajné přínosy očistné celerové šťávy. Jednotlivci by proto měli být při zkoumání očistných kúr a detoxikací opatrní, a to i těch, které obsahují zdravé složky. Jelikož se v posledních dvou letech o celerové šťávě hodně mluví a dokonce bývá podporována influencery, pojďme si v tom společně udělat trochu jasno na základě seriózních informací. Více prozradila lékařka Adrienne Seitz.

Co je to detox

Očista nebo detoxikace spočívá v odstranění určitých potravin z jídelníčku, které mají z těla odstranit toxiny. Může mít podobu půstu, diety, nápoje nebo prášku. Tělo však již provádí přirozený očistný proces. Trávicí trakt, játra, ledviny a kůže jsou zodpovědné za odbourávání toxinů prostřednictvím moči, stolice nebo potu.

Je to bezpečné?

Výživa hraje důležitou roli při podpoře zdraví, ale ani výživná celerová šťáva nemá příznivé vlastnosti. Podle Národního centra pro komplementární a integrativní zdraví omezený výzkum účinků detoxikačních a očistných kúr naznačuje, že některé z nich mohou vést k počátečnímu úbytku hmotnosti. Tato váha se však obvykle vrátí, když se lidé vrátí ke své „běžné“ stravě. Navíc neexistuje žádný výzkum, který by dokazoval, že očisty odstraňují toxiny.

Celer však obsahuje šťavelany, které mohou být ve velmi vysokém množství škodlivé pro ledviny. V jednom případě si člověk hladovkou s džusem vážně poškodil ledviny. Pokud se celerová šťáva neošetří, aby se zabránilo růstu bakterií, může způsobit vážné onemocnění. Odšťavňování také eliminuje obsah vlákniny, která je jednou z hlavních výhod této zeleniny. Další přidané šťávy mohou zvyšovat obsah cukru a kalorií.

Fotografie: Freepik

Je očista celerovou šťávou účinná?

Některé výzkumy naznačují, že celerová šťáva může posílit imunitní systém. Lidi často láká myšlenka odšťavňování, protože údajně poskytuje rychlý a hydratační způsob, jak získat spoustu živin ze zeleniny. Zelenina je skutečně vhodným zdrojem antioxidantů.

Ačkoli celerová šťáva může být výživná, zdá se, že existuje více vědeckých důkazů, které naznačují, že očista džusem může mít na organismus negativní vliv. Ačkoli člověk pocítí snížený příjem kalorií, očista nenabízí účinné dlouhodobé řešení hubnutí nebo obecných zdravotních problémů.

Potenciální přínosy detoxu

Mnoho lidí tvrdí, že očista celerovou šťávou má řadu výhod. Neexistují však žádné vědecké důkazy, které by tato tvrzení potvrzovaly kontrolovanými studiemi. Některá z těchto neprokázaných tvrzení říkají, že očista celerovou šťávou může snížit zánět, snížit krevní tlak, léčit játra, bojovat proti rakovině, snížit nadýmání, podporuje trávicí, systém, zvýšit energii, podporuje hubnutí, podpora duševního zdraví.

Fotografie: Freepik

Potenciální rizika celerového detoxu

Jedním z největších rizik spojených s těmito nepodloženými tvrzeními je to, že jedinci s vážnými zdravotními problémy, jako je rakovina, se mohou obrátit na očistné kúry místo skutečné léčby a nechtěně si tak zadělat na další zdravotní komplikace.

Mezi další potenciální rizika, která se mohou u člověka vyskytnout, patří: ledvinové kameny a jiné problémy s ledvinami, větší riziko onemocnění, zejména u osob s oslabeným imunitním systémem, ztráta příliš velkého množství živin ve stolici, což může vést k dehydrataci, příznaky související s nízkou hladinou cukru v krvi, jako jsou mdloby, slabost, dehydratace, bolesti hlavy a hlad.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]