Tohle se stane s vaším tělem, pokud začnete pravidelně konzumovat blahodárný zázvor

Fotografie: 조혜경/ Creative Commons / Attribution 2.0 kr

Specifická chuť zázvoru není jediným důvodem, proč jej zařadit do svého jídelníčku. Jeho konzumace nabízí mnoho zdravotních výhod, včetně pomoci při hubnutí.

Zázvor je velice oblíbenou surovinou nejen díky své výrazné chuti, ale především pro své zdravotní výhody. Využít jej můžete pro léčbu mnoha zdravotních neduhů, včetně hubnutí nebo snížení bolesti v důsledku menstruace. Specifickou chuť dodává jak sladkým, tak slaným pokrmům, dokonce si z něj můžete vyrobit i osvěžující lahodný nápoj.

Dokáže léčit různé formy nevolnosti

Zázvor je velice účinným přírodním lékem proti jakékoli formě nevolnosti, například z důvodu těhotenství nebo i po konzumaci nevhodného jídla. Jste-li však těhotná, vždy je lepší poradit se nejdříve s lékařem, než začnete užívat zázvor ve větším množství. Pokud trpíte na podrážděný žaludek, zázvor je dobrý i jako prevence, jak uvádí nutriční specialistka Amy Richter.

Podporuje proces hubnutí

Metaanalýza z roku 2019 potvrzuje účinnost zázvoru při procesu hubnutí. Konzumace zázvoru významně snižuje tělesnou hmotnost, zužuje pas a boky a pomáhá lidem s nadváhou nebo obezitou. Schopnost zázvoru ovlivnit hubnutí může souviset s jeho protizánětlivými vlastnostmi. Neočekávejte však, že pouhé užívání zázvoru vám pomůže zhubnout, jedná se pouze o doplněk, který vám při procesu hubnutí může pomoci.

Tento čaj starověkých císařů je hotovu bombou zdravotních benefitů. Tyto přísady má doma každý

Pomáhá snížit příznaky osteoartrózy

Osteoartróza je degenerace kloubů, která se vyznačuje silnou bolestí a ztuhlostí postižených kloubů. Léčbu nastavenou vaším lékařem můžete podpořit konzumací zázvoru, který dokáže snížit symptomy související s osteoartrózou. Před jeho užíváním jako léčebného prostředku tohoto zdravotního stavu se však nejdříve poraďte s odborníkem.

kořen zázvoru
Fotografie: Freepik

Voda se zázvorem

Zázvorová voda je jedním ze způsobů, jak si vychutnat výhody zázvoru. Ne každý jej používá při vaření, někdo jej raději konzumuje ve formě čaje, kdy si jej může ochutit ještě medem a například mátou. Štiplavá chuť zázvoru se tak o něco sníží, ovšem jeho benefity pro vaše zdraví to nijak neohrozí, jak uvádí web Healthline.

Voda se zázvorem působí protizánětlivě, je silným antioxidantem, vyrovnává hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol, pomáhá při hubnutí a dostatečně hydratuje organismus. Navíc je velice jednoduchá na přípravu, stačí zalít nastrouhaný zázvor horkou vodou jako při přípravě čaje a nechat louhovat. Pak můžete přidat med nebo jiné přísady dle chuti. Zázvor pomáhá i při potížích s nadýmáním a plynatostí, na toto téma jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]