S nepříjemnou plynatostí je konec díky domácím pomocníkům. Patří mezi ně i zázvor a probiotika

Fotografie: Depositphotos

Plynatost či nadýmání je nepříjemný problém, který může snadno ovlivnit váš každodenní život. Pokud trápí i vás, pokuste se změnit své životní návyky.

Silné nadýmání během dne může snadno ovlivnit váš každodenní život. Pokud problémy trápí i vás a již nevíte, co by vám mohlo pomoci, budete se muset zaměřit na možné příčiny tohoto příznaku. Ulevit vám pak dle lékaře Youssefa (Joe) Solimana dokáží také některé změny ve vašem životním stylu, jako je zejména zdravá strava, pravidelné cvičení a dostatečná hydratace.

Nejčastější příčiny nadýmání

K nadýmání dochází v momentě, kdy se začne hromadit příliš mnoho plynů v trávicím traktu. Přitom plyny se ve střevech vyskytují například vlivem polykání vzduchu, což lidé dělají, aniž by si to uvědomovali – a to zejména při žvýkání žvýkaček, kouření, nošení volných zubních protéz, pití sycených nápojů nebo příliš rychlé konzumaci jídla. Dále pak k problému dle serveru Healthline přispívá také konzumace potravin, jako jsou fazole, zelí, mléčné výrobky a další. V některých případech jde i o projev nemoci, například celiakie.

Jak se problému zbavit podomácku

Pokud vás trápí plynatost a nevíte, jak si ulevit, měli byste se zaměřit zejména na svůj životní styl. Pomoci vám pravděpodobně dokáže úprava jídelníčku, a to zejména co se týče konzumace více potravin bohatých na vitamíny a minerály, které stimulují funkci trávicího traktu. Rovněž je dobré nepřehánět to s tuky a bílkovinami, protože jejich nadměrné množství dle nedávných studií taktéž často způsobuje nadýmání. Dále se pokuste zaměřit na následující:

Přírodní zázrak vás zbaví zácpy do 15 minut. Účinné látky v tomto nápoji působí lépe než drahé léky

  • Jezte častěji menší porce: pokuste se jíst pět až šest malých jídel denně namísto třech větších chodů.
  • Při konzumaci jídla se pokuste potraviny vždy dostatečně žvýkat a snažte se nekousat brčka při pití nápojů.
  • Udržujte dobrou hydrataci: abyste zmírnili nadýmání, pokuste se zůstat hydratovaní po celý den. To vám mimo jiné pomůže zabránit vzniku zácpy a dalších problémů.
  • Neméně důležitá je pak pravidelná fyzická aktivita, protože pomáhá podporovat trávení a předchází plynatosti.
  • Užívání probiotik: s nepříjemnými problémy vám dokáží pomoci také probiotika, která lze získat z fermentovaných potravin, jako je kysané zelí a jogurt.
  • Správné držení těla: když pracujete nebo sedíte, pokuste se udržovat tělo ve vzpřímené poloze, což pomáhá tělu uvolnit přebytečný plyn.
Fotografie: Freepik

Pomoci vám pak může i konzumace zázvoru, který se velmi dobře osvědčil při vícero zažívacích potížích. Zakoupit ho lze levně téměř v každém obchodě s potravinami, a jak jsme již dříve uváděli na webu Zdravé Stravování, jde také o jednu z výborných potravin na posílení imunitního systému.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]