Zázrak jménem granátové jablko pomůže řešit různé zdravotní obtíže

Vyskytuje se v nejstarších bájích z antického světa jako majetek bohů a drahocenný poklad. Řeč je o ovoci, kterým je granátové jablko, jehož kouzlem biblický had svádí Evu, jehož pomocí zvolil Paris bohyni Afroditu nejkrásnější ženou a které silák Hérakles jakožto jablko nesmrtelnosti ukradl ze zahrady Hesperidek po zabití obávaného hada Ládóna. Šťáva z granátových bobulí je nejsilnější lektvar lásky – afrodiziakum.

Tato nebývalá pozornost odedávna věnovaná tomuto ovoci není nezasloužená. Jeho přínos na lidské zdraví je totiž skutečně bezmála zázračný. A nejedná se pouze o karmínově rudou dužinu, ale také o jadérka, slupky i membránové lůžko bobulí. Všechny součásti lze zpracovat na účinné léky na nejrůznější zdravotní obtíže.

Semínka

Zlepšují funkci hormonálního systému

Oleje ze semínek granátového jablka příznivě ovlivňují funkci endokrinního systému lidského těla. Tato funkce je nedocenitelná zejména v obdobích lidského života, kdy se přirozený pokles sekrece hormonů bezprostředně podepisuje na fyzickém a psychickém zdraví, tedy u žen v období menopauzy či bolestivé menstruace a mužů při problémech s prostatou. Účinně také působí proti migrénám.

Snižují tlak

Vědeckými výzkumy je podložen účinek granátových pecek na neagresivní, ale zároveň účinné snížení krevního tlaku u pacientů s hypertenzí. A bez vedlejších účinků!

Odvar z membrán, které drží pohromadě bobule uvnitř plodu, navíc účinně uklidňuje nervovou soustavu, zbavuje úzkostí a zlepšuje kvalitu spánku.

Dužina a šťáva z ní

Snižuje hladinu cukru v krvi

Granátové jablko je jednou z mála sladkých jídel prospěšných pro diabetiky. Stačí čtyřikrát denně půl lžičky granátové šťávy před jídlem k výraznému snížení hladiny cukru v krvi, čímž pomáhá předcházet zdravotním potížím plynoucím z nedostatečné produkce inzulinu v těle.

Zvyšuje hladinu hemoglobinu

Karmínová dužnina granátového jablka je účinnou látkou stimulující tvorbu hemoglobinu, tedy červeného proteinu krvinek, který je zodpovědný za transport kyslíku v těle. Pro boj s jeho nedostatečností, lékaři nazývanou anémie, stačí třikrát denně půl hodiny před jídlem vypít zhruba deci zředěné granátové šťávy po dobu dvou měsíců a anémie je pryč.

Dezinfikuje ústa

V případě zánětlivých potíží v dutině ústní, ať už jde o útok streptokoka nebo různé afty, výplachy úst odvarem či šťávou z granátových bobulí ústa vydezinfikují, zklidní infekce a ničí organické kyseliny dráždící zuby i ústní sliznici.

Slupka

Mírní záněty

Odvar ze slupky plodu granátovníku je užitečným léčebným prostředkem proti nejrůznějším zánětům vnitřních orgánů, jako jsou ledviny či játra, ale také oči, uši, klouby a záněty ženských orgánů. K přípravě odvaru přelijte 2 lžičky sušených a drcených slupek čtvrt litrem horké vody a ve vodní lázni zvolna vařte půl hodiny. Poté slijte, zceďte a můžete ještě naředit převařenou vodou. Užívá se půl deci 2-3 krát denně 30 minut před jídlem.

Hojí problematickou pleť

Lehce opražené, rozdrcené slupky smíchané s máslem či olivovým olejem jsou skvělé jako pečující maska pro mastnou pleť s výskytem akné či hnisavých vyrážek. Zároveň skvěle hojí popáleniny, škrábance a popraskanou pokožku.

Fotografie: Pixabay, Depositphotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]