Vejce natvrdo: Vysoký obsah bílkovin je jen špičkou ledovce. Obsažený cholesterol je zdraví prospěšný

Fotografie: Thamizhpparithi Maari / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vejce natvrdo obsahují řadu užitečných živin, ze kterých může těžit naprosto každý. Jejich pravidelnou konzumací můžete nejen shodit přebytečná kila.

Vejce jsou zdrojem mnoha důležitých živin, včetně bílkovin, jsou nízkokalorická a lze je přidávat do mnoha pokrmů a připravovat na mnoho způsobů. Ačkoliv si mnozí myslí, že jsou zdrojem špatného cholesterolu, pravda je taková, že ve skutečnosti nijak neovlivňují hladinu této látky v těle. A právě jedním z nejlepších způsobů, jak si vejce vychutnat, je uvařit je natvrdo – díky takové přípravě mohou být skvělou přílohou k salátům nebo svačinou pro každou příležitost, říká doktorka Kaitlyn Berkheiser.

Výživové údaje vajec natvrdo

Vejce uvařená natvrdo jsou plná živin, včetně bílkovin a zdravých tuků. Jeden velký kus o hmotnosti zhruba 50 gramů obsahuje:

  • 77 kilokalorií,
  • 0,6 gramu sacharidů,
  • 5,3 gramu tuku,
  • 1,6 gramu nasycených tuků,
  • 2 gramy mononenasycených tuků,
  • 212 miligramů cholesterolu,
  • 6,3 gramu bílkovin.

Dále jsou skvělým zdrojem vitamínů, včetně vitamínu A, B2, B12, B5 a D, a minerálů, včetně fosforu, zinku, vápníku a selenu. Na to, kolika živinami tato potravina disponuje, je poměrně nízkokalorická a zcela zdravá. Vejce navíc obsahují kompletní škálu aminokyselin, což znamená, že plně podporují růst svalů a obnovování buněk lidského těla. Je také důležité zmínit, že mnoho těchto živin se nachází výhradně ve žloutku, zatímco bílek obsahuje především bílkoviny.

Vynikající zdroj kvalitních bílkovin

Bílkoviny jsou životně důležité pro mnoho složek lidského zdraví, včetně tvorby svalů a kostí a produkce hormonů a enzymů. A právě vejce patří mezi nejlepší zdroje těchto důležitých živin – to především díky jejich kompletnímu bílkovinnému profilu a obsahu všech devíti esenciálních aminokyselin. Měli byste také brát na vědomí, že téměř polovina obsahu této živiny pochází ze žloutku, a proto je dobré konzumovat vejce vždy v celku.

Vysoký obsah cholesterolu

V průběhu let si vejce získala špatnou pověst kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Je sice pravda, že ho obsahují poměrně vysoké množství (zhruba 71 % denní dávky), ale tento obsah ve skutečnosti nemá žádný vliv na lidské zdraví – jedná se totiž o zdravý cholesterol, který naopak srdeční činnost a kardiovaskulární systém podporuje a chrání před nebezpečím.

míchaná vejce s pažitkou na bílém talíři
Fotografie: Freepik

Podpora zdraví mozku a očí

Vejce poskytují důležité základní živiny a antioxidanty, které podporují zdraví mozku a očí, jako je zejména cholin. Jedná se o základní živinu pro mnoho důležitých procesů v organismu, ovšem lidské tělo si ho nedokáže vyrobit dostatek. Proto byste ho měli získávat ze stravy, což vás ochrání před potenciálními problémy. Tato složka má také zásadní význam pro udržení zdravého nervového systému, protože pomáhá produkovat acetylcholin, neurotransmiter, který se podílí na dobré paměti.

Dále jsou vejce skvělým zdrojem luteinu a zeaxantinu, antioxidantů, které hrají důležitou roli ve zdraví očí, bojují proti škodlivým volným radikálům způsobeným kyslíkem, a dokonce bylo prokázáno, že zpomalují tvorbu šedého zákalu a chrání před věkem podmíněnou makulární degenerací. Dále pak také mohou chránit oči před škodlivým modrým světlem a pomáhají tělu lépe vstřebávat tuky.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]