Používání šamponu při mytí vysušuje vlasy. Trendem poslední doby je přípravek zcela vynechávat

Fotografie: Toni Bremmer / Creative Commons / Attribution 2.0

Mytí vlasů je běžnou součástí hygieny. Zpravidla je zapotřebí šampon, ale někteří lidé se rozhodli tohoto produktu zříci a zkusit stejně účinné alternativy.

Život bez šamponu si většina lidí nedokáže představit, především ti s dlouhými vlasy. Ale šampon není jedinou možností, jak si uchovat čistou pokožku hlavy a zářivé kadeře, říká doktorka Cynthia Cobb. Existují i lidé, kteří preferují mytí bez použití šamponu, ačkoli se to může zdát neskutečné. To však neznamená, že se vzdají sprchy a mytí vlasů.

Mytí vlasů bez použití šamponu

Lidé, kteří přijali tuto techniku péče o vlasy, místo šamponu používají jedlou sodu následovanou jablečným octem, nebo pouze kondicionér. Můžete si dokonce koupit produkty z obchodu, jež čistí vaše vlasy, ale technicky to nejsou šampony. Na internetu existuje také spousta diskusních fór, které vám v tomto ohledu ze začátku poskytnou podporu a provedou vás celým procesem, jak ze svého života šampon postupně odbourat. Mezi potenciální výhody vynechání šamponu patří:

  • zdravější vlasy a pokožka hlavy, která produkuje vyvážené množství olejů,
  • objemnější vlasy,
  • vlasy s lepší strukturou a menší potřeba stylingových přípravků,
  • menší vystavení potenciálně dráždivým chemikáliím,
  • méně odpadu z plastových obalů,
  • přerušení umělého cyklu šamponování, které vysušuje vlasy.

Metoda je téměř pro každého

Ačkoli vynechání šamponu může vyzkoušet každý, ne každému to musí vyhovovat. Experimentování je relativně bez rizika. Ve skutečnosti je každodenní sprchování a šamponování pouze trendem poslední doby. Pokud máte nebo jste v minulosti měli problémy s kůží nebo pokožkou hlavy, měli byste si však promluvit se svým obvodním lékařem nebo dermatologem, než se o to pokusíte. Jinak si tuto metodu může vyzkoušet každý.

jedlá soda
Fotografie: Freepik

Vynechání šamponu může být obtížnější, pokud máte jemné nebo tenké vlasy, protože se vám rychleji mastí. Než přestanete zcela šamponovat, můžete zkusit pomalu prodlužovat dobu mezi mytím na několik týdnů. Lidé s kudrnatými nebo velmi hrubými vlasy v tom mohou spatřovat největší výhody, protože přírodní oleje produkované vlasovou pokožkou mohou vlasy zjemnit a zanechají je méně krepaté. Mezi alternativy běžného šamponu patří:

  • jedlá soda následovaná jablečným octem,
  • kokosový olej,
  • kondicionér,
  • mytí pouze vodou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]