Varovné příznaky, které ukazují na možnou přítomnost ledvinových kamenů, pozná i laik

Fotografie: Freepik

Ledvinové kameny jsou dobře známým problémem, který lidstvo sužuje již stovky let.  Příznaky tohoto onemocnění mohou být nenápadné, ale nakonec může vyústit ve velmi bolestivé a nepříjemné potíže. Zjistěte, jak ledvinové kameny poznat včas.

Bolest

Prvním signálem bude u většiny lidí silná bolest, která jim neumožňuje normálně fungovat. Můžete cítit bolesti v břiše, zádech nebo slabinách. K tomu dochází, když se kámen začne pohybovat a uvízne v úzkém močovodu, což vytváří tlak v ledvinách. Pokud takovou bolest ucítíte, rozhodně není na místě otálet – lékařská pomoc je nezbytná.

Fotografie: Freepik

Změny v močení

Existuje několik možných komplikací v rámci močení způsobených ledvinovými kameny. Především jde o trvalé a časté nutkání na močení. Samotné močení pak může doprovázet bolest a pocity pálení. Dalším projevem může být i to, že se množství moči může snížit. Na vině jsou kameny uvíznuté v močovodu. Může se dokonce úplně zastavit tok moči. V moči se také může objevit krev. Zápach může naznačovat, že máte infekci v ledvinách, která může také způsobit zakalení moči.

Zimnice a horečka

Vysoké teploty mohou značit infekci v močových cestách nebo ledvinách. To může způsobit komplikace a přidružené potíže. Sledujte tyto projevy a pokud je nelze spojit s jiným onemocněním, kontaktujte neodkladně lékaře.

Fotografie: Freepik

Nevolnost

Nevolnost je obvykle doprovázena zvracením. Na vině je to, že ledviny a gastrointestinální trakt mají společné propojení nervů. I když se tedy jedná o zdánlivě nesouvisející projevy, je možné, že mají společného původce.

Slabost a únava

Funkce ledvin se snižuje, pokud je jejich činnost zatížena přítomností ledvinových kamenů. Z tohoto důvodu může v těle dojít k hromadění toxinů. Mohou ovlivnit to, jak se cítíte a jak každodenně fungujete. Můžete se cítit unavenější než obvykle a pociťovat silnou bolest nebo slabost, která vám zabraňuje fungovat normálně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]