Vousy mohou být rojištěm bakterií. Je nutné se o ně starat se stejnou péčí jako třeba u dlaní

Fotografie: Depositphotos

Spousta lidí se obává bakterií, které mohou pocházet z pěstování vousů. Někteří se dokonce domnívají, že mohou být špinavější než toaleta. Zjistěte, jak je to doopravdy.

Ano, vousy mohou obsahovat bakterie, ovšem to i hladce oholená pokožka. Navíc ne všechny bakterie představují hrozbu pro vaše zdraví. Stejně jako si pravidelně čistíte pleť nebo myjete ruce, abyste se drželi co nejdále od bakterií, je důležité pečovat i o své vousy, říká doktorka Cynthia Cobb.

Opravdu mají vousy více bakterií než toaleta?

Vousy jsou údajně špinavější než toaleta. Další srovnávaly vousy se psy. Ale neděste se, ještě nemusíte vytahovat břitvu, abyste se zbavili svých pracně pěstovaných vousů. Žádné významné důkazy nenaznačují, že by vousy měly být ze své podstaty tak špinavé, že byste se jich okamžitě měli zbavit, aby vám nehrozilo nebezpečí.

Vousy jsou tak špinavé, jak jim to dovolíte

Stejně jako jakýkoli jiný povrch nebo část těla mohou vousy ukrývat nečistoty a bakterie bez pravidelného čištění. Čím déle budou vousy bez mytí, tím budou nakonec špinavější. Je to logické. Dodržování správné hygieny, jako je mytí rukou a pravidelné mytí vousů, může pomoci udržet vousy čisté a zdravé tak, aby pro toho, kdo je nosí, nepředstavovaly potenciální hrozbu.

břitva vousy
Fotografie: Freepik

Můžete ze špinavých vousů onemocnět?

Ze špinavých vousů se vám může udělat nevolno, pokud se bakterie bující v nich dostanou do krevního oběhu řezem nebo jiným otvorem. Zjednodušeně řečeno, pravděpodobně neonemocníte pouze ze špinavých vousů nebo z toho, že se jich budete dotýkat, nosí-li je například váš partner.

Nechat si zašpinit vousy samozřejmě není dobrý nápad. Přesto se s bakteriemi setkáváte každý den. Dokonce ani potenciálně škodlivé kmeny vám nezpůsobí nevolnost, pokud se jim nepodaří najít cestu do vašeho těla. Z tohoto důvodu je dobré pravidelně kontrolovat vaši pokožku na skryté drobné ranky, které by mohly poskytnout cestu pro bakterie. Doporučuje se také dodržovat hygienu rukou, jež samozřejmě může omezit šíření choroboplodných zárodků a snížit riziko infekce.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]