Kdo chce být zdravý, měl by jíst alespoň jeden stroužek česneku denně

Česnek patří mezi nejzdravější plodiny, které na naší zemi můžeme najít, i z tohoto důvodu už po tisíciletí patří mezi velmi oblíbená přírodní léčiva. Jedno lidové pořekadlo dokonce říká, že všechno je na něco, ale česnek je na všechno. A svým způsobem je to pravda. Česnek má velmi silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky, proto je často doporučován jako prevence nejrůznějších onemocnění.

Nejsilnější účinky má česnek konzumovaný v syrovém stavu, konzumace pouhého jednoho stroužku syrového česneku denně přinese vašemu tělo mnoho zdraví prospěšných látek.

Proč zařadit syrový česnek do svého jídelníčku?

Základní látkou, která česneku dodává většinu jeho skvělých léčebných vlastností, je alicin. Alicin je velmi silným přírodním antibiotikem, ale účinný je i proti nejrůznějším parazitům, kvasinkám, virům či plísním. Konkrétně se uvádějí například tyto infekce, candida, herpes typu 1 a 2, afty v dutině ústní, infekce streptokoky, helikobakter pylori, mycobacterium tuberculosis či Clostridium infekce. Kromě alicinu česnek obsahuje také velké množství selenu, draslíku, vápníku, hořčíku, aminokyselin a vitamínů A, B, C a E.

Posílení imunitního systému

Již jsme uvedli, že česnek je velmi účinným přírodním antibiotikem, někdy se mu přezdívá „vrah všech nemocí“. Česnek nejen snižuje riziko infekce, ale je také přírodním antibiotikem. Pravidelná konzumace česneku výrazně posiluje naši obranyschopnost, a je tak účinnou prevencí před nachlazením a chřipkou. V období chřipkových epidemií česnek využijete také v případě, že vás trápí ucpaný nos, horečka či problémy s dýchacími cestami.

Detoxikace organismu

Česnek rovněž pomáhá s očistou organismus od nejrůznějších toxinů a škodlivých látek. Tím přispívá ke zdraví našich jater, ledvin a močového systému.

Ochrana pro naše srdce

Česnek je také velmi účinným pomocníkem v prevenci proti nejrůznějších kardiovaskulárním chorobám, infarktu či mrtvici. Vědecké studie prokázaly, že významně snižuje riziko aterosklerózy. Ředí krev a zároveň  snižuje lepkavost krevních destiček, čímž pomáhá předcházet vzniku krevních sraženin. Zároveň má pozitivní vliv na vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu. Konzumace česneku naopak zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu.

Ochrana pro naše kosti

V neposlední řadě studie prokázaly, že česnek přispívá ke snížení nedostatku hormonu estrogenu u žen v období menopauzy, čímž posiluje kosti a předchází riziku vzniku osteoporózy.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]