V rýžových sáčcích byly objeveny prvky, které mají dopad na lidské tělo

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud si kupujete rýži v sáčcích, měli byste začít myslet na své zdraví. Jedná se totiž o potravinu, která může mít nebezpečné dopady na lidský organismus.  

Rýže je jedna z mých nejoblíbenějších příloh, a když jsem se doslechl o tom, že může mít závažný dopad na lidské zdraví, byl jsem v šoku. Nejedná se samozřejmě o každý druh, ale především o tu kupovanou v sáčcích. Jak nedávno uvedl polský web Webniusy, takový výrobek totiž při vaření vylučuje nebezpečné látky, které zvyšují riziko hormonální nerovnováhy a dalších onemocnění.

Balená rýže a zdravotní rizika

Lahodná rýže je základní potravinou mnoha kultur po celém světě. I u nás v České republice často nechybí na talířích a její konzumace s sebou přináší mnoho zdravotních benefitů – jak jsme již například psali na našem webu ZdravéStravování, skvěle působí na lidské tělo její hnědá verze, která například snižuje cukr v krvi a zlepšuje spánek. Bohužel ne každý si uvědomuje, že rýže v sáčcích může mít nebezpečný dopad na lidské zdraví.

Takový výrobek je totiž často balen do plastových obalů, které jsou vyráběny ze škodlivých látek, včetně A a jeho derivátů. Ty poté mohou vlivem tepla proniknout do rýže, a způsobit tak nebezpečné poškození organismu, jako jsou například hormonální poruchy nebo narušení krevního oběhu. Potenciálním problémům se však můžete vyhnout tím, že budete kupovat rýži ve velkých balení, která je navíc často kvalitnější a přijde vás na méně peněz.

Větší balení rýže jsou také ekologičtější

O této nešťastné skutečnosti varovala odbornice Katarzyna Bosacka, která nahrála video zabývající se tímto tématem na svůj instagramový profil a pravidelně svým fanouškům radí, co by měli vyřadit ze svého jídelníčku. Je podle ní také vhodné přestat kupovat rýži v sáčcích z ekologického důvodu, protože plastové obaly jsou velmi odolné, takže mohou zůstat v přírodě po mnoho let, a způsobit tak nebezpečné škody.

Hubnutí díky indické kuchyni: Zdravé tuky, bílkoviny a koření podpoří shazování nadbytečných kil

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Katarzyna Bosacka (@katarzynabosacka)

Na video také reagovalo mnoho sledujících, kteří se chtěli podělit o své zkušenosti. Hlavním tématem bylo například to, že v některých oblastech je kvalitní rýže méně dostupná, a lidé se proto musí spokojit právě s její sáčkovou variantou. V takových případech je podle mě dobré rýži raději vysypat a uvařit ji běžným způsobem, nikoliv s balením. Tímto způsobem výrazně snížíte rizika potenciálních problémů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]