Vyřešte nepříjemné problémy na toaletě díky potravinám, které vám pomohou rozhýbat trávení

Fotografie: Freepik

Že umí zácpa pěkně potrápit, to ví asi každý z nás. Dnešní doba nabízí několik preparátů, které proti zácpě pomohou. Avšak snižující se obliba chemicky připravených léků nutí k různým alternativám, které se zakládají na přírodních surovinách.

Voda s citronem

Obyčejná sklenice vody s citrónovou šťávou dokáže zázraky. Nejen, že napomáhá trávení, ale také zabraňuje zácpě a zánětům. Navíc obsažená vláknina pomáhá regulaci peristaltiky střeva a pomáhá účinně vylučovat odpad.

Lněné semínko

Tento malý zázrak je považován za účinné projímadlo, právě díky obsahu vlákniny a esenciálních mastných kyselin. Namočte přes noc 30g semínek v 200ml vody a ráno ji vypijte.

Šťáva z kiwi

Šťáva z kiwi obsahuje antioxidanty, vitamín C a vlákninu. Toto „kombo“ je jedno z nejúčinnějších v léčbě zácpy. Reguluje peristaltiku střeva a zabraňuje hromadění odpadu ve střevech.

Aloe Vera a med

Gel, který Aloe vera obsahuje, je díky vysokému obsahu vody považován za jeden z nejlepších léků na zažívací problémy. Přidáte-li k výtažku med, získáte tak účinné přírodní projímadlo.

Fotografie: Pixabay

Ovesné mléko

Vláknina, kterou ovesné mléko obsahuje v hojném množství, pomáhá regulovat pohyb střev a odstraňovat z nich odpad, který může způsobit zánět či plyny. Nejen, že je toto mléko pro trávící systém lehké, ale zároveň nezpůsobuje žádné změny v pH tlustého střeva.

Jablečný ocet

Tento organický produkt obsahuje jablečnou kyselinu, pektin a přírodní enzymy, které zlepšují trávení a zmírňují příznaky pomalého střevního průchodu. Jablečný ocet působí jako projímadlo, zároveň snižuje riziko chronických střevních problémů. Postačí rozpustit 30ml jablečného octa v 200ml teplé vody, a následně pít nápoj každý den na prázdný žaludek.

Česnek

Nejen klasický česnek, ale i medvědí, obsahuje látky, které střeva dezinfikují a zbavují plísní. Právě střevní plísně bývají častou příčinou zácpy. Kromě toho je česnek přírodním antibiotikem, proto by měl být pravidelnou součástí Vaší kuchyně, tělo Vám poděkuje.

Fotografie: Pixabay

Kukuřice

Právě tato žlutá plodina z českých polí pomáhá pohybu střev, který je u zácpy zapotřebí vyvolat. Ideálním způsobem přípravy je čtvrthodinové louhování 2-6g čnělek kukuřice ve 2dcl sklenici vody. Tento nálev užívejte při zácpě alespoň dvakrát denně.

Kromě výše uvedených surovin pomáhá proti zánětu střeva sečuánský pepř, proti zácpě švestky, lusky seny, kysané zelí, kompotované broskve či banán, který je účinný nejen v boji s průjmem. Při zácpě je důležité napomoci pohybu střev, se kterým pomůže dostatek vlákniny, syrové zeleniny, pohybu, minimum stresu a přejídání.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]