Zařaďte do svého pitného režimu čaje, které pomohou zvýšit obranyschopnost organismu

Fotografie: Pixabay

Existují bylinky, které pomáhají posílit obranyschopnost organismu. Patří zde například ženšen, kustovnice, echinacea a další. Nastalo období, kdy se teploty střídají, venku je pochmurné počasí a je dobré vědět, jak a čím podpořit své zdraví a posílit imunitu.

Léčivky v podobě čajů jsou výtečným způsobem, jak zvýšit obranyschopnost organismu. Většina z nich obsahuje mimo jiné i minerály a vitamíny.

Echinacea

Ničí viry, některé bakterie i plísně, posiluje imunitu. Užívá se také jako podpůrná léčba (nejen jako prevence) při chřipce, nachlazení a kašli. Pomáhá při zánětech kloubů, močového měchýře, při psychickém i fyzickém oslabení organismu, tiší bolest, čistí krev a prokázány byly i protirakovinné účinky.

Rakytník

Rakytník je cenným zdrojem antioxidantů, vitaminů A, B, C, E, také D a K, kyseliny listové, esenciálních mastných kyselin. Používá se také při řešení depresí, pro zlepšení nálady. Mimo posílení imunity má spoustu léčivých účinků. Sáhnout po něm můžete v případě nachlazení, chřipky, potíží s trávením, při detoxikaci.

Fotografie: Pixabay

Ženšen

Ženšen působí detoxikačně, antioxidačně a stimulačně. Nastartuje veškeré funkce organismu včetně imunitního systému. Podporuje sexuální i mozkové funkce. I ženšen má protirakovinné účinky. U ženšenu však existuje možnost interakcí s jinými léčivy, a také může mít řadu nežádoucích účinků, proto je potřeba s ženšenem zacházet velmi obezřetně.

Kopřiva

Velmi známá, uznávaná a nejčastěji používaná bylinka. Má vynikající detoxikační účinky a vysoký obsah řady vitaminů A, C, betakaroten a minerálů vápník a železo. Pro zlepšení chuti čaje ji můžete smíchat například s šípky (další posilovač imunity), mátou, šalvějí a jemně osladit medem, který rovněž posiluje imunitu.

Fotografie: Pixabay

Šípky

Jeho léčivé vlastnosti využívaly již naše babičky. Je bohatým zdrojem vitamínu C, dále pak vitaminu A, B1, B2, také obsahuje karoten a hořčík. Zpomaluje stárnutí buněk, zbavuje tělo volných radikálů. Posiluje imunitu, pozitivně působí na trávení, snižuje riziko kornatění tepen, má močopudné účinky a zlepšuje tvorbu žluči, snižuje dopady únavy.

Další skvělé bylinky/koření, které lze použít na přípravu čaje, pro posílení imunity

  • Kozinec

  • Kurkuma

  • Zázvor

  • Ostropestřec mariánský

  • Bezinky

  • Meduňka