Už naše babičky znaly sílu této byliny. Roste téměř na každé české zahradě

Fotografie: Depositphotos

Aromatický kopr disponuje řadou zdravotních přínosů, které účinně napomáhají různým funkcím našeho organismu.

Kopr je výrazné koření, které bylo pro své blahodárné účinky uctíváno již před 5 000 lety ve starobylém Egyptě, a to z prostého důvodu – tato silně aromatická bylina totiž disponuje nejen nezaměnitelnou chutí, ale také stimuluje trávení, účinně tlumí menstruační potíže, bojuje proti depresím, posiluje kosti a zvyšuje pevnost prsou. Níže najdete vše, co by měl každý z nás o kopru vědět. Více prozradila lékařka Miho Hatanaka.

Kopr obecně

Kopr je bohatý na draslík, sodík a síru a je velmi dobrým diuretikem. Zmírňuje také úzkost a nervové vyčerpání, nespavost, zažívací potíže a posiluje nehty. Tato silně aromatická bylinka navíc obsahuje 2,5–4 procenta těkavého oleje (silného antioxidantu), vápník, draslík, železo, hořčík a vitamíny A, B a C. A není žádným tajemstvím, že se kopr donedávna používal také jako účinný přípravek pro zklidnění epileptických záchvatů.

Fotografie: Freepik

Kopr má také trávicí, protikřečové, protizánětlivé a močopudné účinky, stimuluje trávicí systém, působí proti bolesti hlavy, kašli, pomáhá s nadýmáním, snižuje křeče a působí antisepticky – to vše je řada faktů, díky nimž si tato rostlina získala již mnoho pozornosti ve světě medicíny.

Mírní bolesti břicha a chrání ledviny

Kopr účinně stimuluje všechny střevní funkce, díky čemuž například brání křečovitým bolestem v oblasti břicha a omezuje hromadění plynů – pouze jeden šálek čaje s přidaným esenciálním olejem z kopru účinně působí proti střevní plynatosti a nadýmání. Je navíc účinný proti menstruačním bolestem či jaterním potížím a pomáhá předcházet ledvinovým kamenům nebo zánětu močového měchýře.

Pomáhá s hubnutím

Kopr by neměl chybět v žádné správné dietě, protože dokáže účinně pomáhat při hubnutí – jeho diuretické vlastnosti zabraňují zadržování tekutin v těle a podle několika výzkumů je známo, že působí na usazeniny v oblastech celulitidy.

Osvěžuje dech

Chcete-li mít svěží dech, žvýkejte listy a semínka kopru – ty totiž brání množení bakterií, které způsobují infekce dásní a zubní kazy. Kopr se navíc doporučuje užívat ve své čerstvé podobě lidem, kteří trpí citlivostí zubů, protože může zmírnit přílišnou bolest. Není tak divu, že se tato aromatická bylinka používá v péči o zuby.

Posiluje kosti a udržuje pevná prsa

Kopr je bylinka, která má největší koncentraci vápníku v celé rostlinné říši – ten je nezbytný zejména pro prevenci osteoporózy a udržení silných kostí, tudíž se mnozí odborníci domnívají, že jeho konzumace může hrát určitou roli ve zdraví našich kostí. Listy této aromatické rostliny přináší navíc také určité množství estrogenu, ženského hormonu, který zodpovídá za přirozený růst prsou a udržuje naši pokožku pružnou.

Fotografie: Freepik

Pomáhá při menstruačních potížích

Hormony estrogenu a flavonoidní antioxidanty, které kopr obsahuje v hojném množství, účinně tlumí bolest během menstruačního období – postačí vám ho přidat během těchto nepříjemných chvil do vaší každodenní stravy, a to zejména v čerstvé formě.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]