Bylinková sezóna začíná a s ní i přehled bylin, které by u vás doma neměly chybět

Nemáte zahrádku ani balkon, přesto byste rádi pěstovali bylinky? Pak nezoufejte, protože pěstovat je můžete i doma. Ať už v kuchyni, obýváku či ložnici na parapetu. Některé z bylinek uvítáte nejen pro jejich zdravotní přínosy a výtečnou chuť, kterou pokrmům dodají, ale i jako úžasnou interiérovou dekoraci a čističky ovzduší. Například takový rozmarýn se vřele doporučuje pěstovat v ložnici.

Pěstovat bylinky doma v truhlíku či květináči je snadné, jen si musíte dát pozor, pokud máte v jednom truhlíku více bylinek, aby měly totožné požadavky na pěstování – světlo, zálivku, typ půdy. Zatímco taková máta vám na zahrádce poroste sama, doma ji musíte věnovat větší péči, aby se jí dařilo.

Kdy bylinky sázet?

Bylinky je vhodné zasadit v okamžiku, kdy se venkovní počasí již ustálilo, ideální je tedy konec března a počátek dubna. Budete-li sázet bylinky z předpěstovaných sazeniček, zvýšíte tím šanci, že se ujmou. S dostačující zálivkou však můžete vypěstovat i bylinky ze semínek. Některé bylinky můžete sázet společně, ale předem si zjistěte, jaké má která bylinka nároky na zálivku a další péči. Jedna by totiž mohla prospívat a druhá naopak chřadnout, budou-li mít rozdílné požadavky. Většině bylinek stačí jedna až dvě zálivky za týden, pouze pažitka, máta, bazalka, petržel potřebují zalévat častěji.

Substrát a hnojení

Nejvhodnější je mix obyčejného zahradního substrátu s trochou rašeliny. Na dno květináče je vhodné umístit písek nebo kamínky, to zamezí uhnívání kořínků. Rozhodně bylinky nehnojte žádnými chemickými hnojivy, pouze domácími přírodními prostředky, jako je výluh z banánu, ředěná voda z okurek. K zalévání používejte odstátou vodu nebo dešťovou.

Jednoleté nebo trvalky?

Mnohé z bylinek jsou jednoleté, takže je musíte každý rok vysít znova. Patří sem například kopr či bazalka. Ačkoliv jsou některé bylinky trvalky, je vhodné zasít je rovněž napřesrok znovu, protože jsou-li pěstovány doma, jsou namáhány tím, že v pokojových teplotách neprodělávají vegetační klid.

Jaké bylinky lze doma pěstovat a proč?

  • Máta – uklidňující účinky na tělo i mysl, upravuje zažívání, vhodná při nachlazení
  • Bazalka – posiluje srdce, imunitu, výtečná na PMS, obsahuje omega 3 mastné kyseliny
  • Pažitka – ochrana před rakovinou žaludku, jícnu, plic a prsu, podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak
  • Kopr – ulevuje od bolesti břicha, léčí nemoci močového systému, podporuje tvorbu mateřského mléka, posiluje srdce
  • Petržel – obsahuje vitamín C, čistí krev, zlepšuje zrak, chrání před UV zářením
  • Rozmarýn – posiluje paměť, čistí vzduch, bojuje proti stresu a úzkosti, stimuluje růst vlasů, zmírňuje bolesti hlavy
  • Tymián – zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, účinný proti střevním parazitům, plísním a bakteriím, posiluje imunitní systém
  • Oregano – léčí onemocnění průdušek, má antibakteriální účinky, napomáhá látkové výměně, bojuje proti rakovině prostaty, je to silný antioxidant
  • Meduňka – má uklidňující účinky, zmírňuje deprese, zažene bolest hlavy, uvolňuje křeče v žaludku, výtečná na PMS
  • Levandule – zlepšuje kvalitu spánku, uklidňuje, zmírňuje bolesti hlavy, výtečná bylinka pro játra a žlučník, pomáhá při revmatismu, urychluje hojení ran, zlepšuje krevní oběh

Obrázky: pixabay.com