Zácpa v těhotenství – 3 tipy jak jí předcházet

Zácpa v těhotenství není příliš konverzační téma, ale ve skutečnosti se každá druhá těhotná žena potýká s tímto problémem. Hormony tvořené v těhotenství mají za úkol uvolnit svalstvo dělohy. Uvolňují také svalstvo střev a tím se jejich pohyb zpomaluje. Zpomaleným pohybem se ze stravy vstřebá více vody, a proto se tvoří hustější stolice.  Rostoucí dělohu navíc stlačují střeva a konečník, tím se vyprazdňování zpomaluje.

V těhotenství neužívejte projímadla, ty použijte úplně na závěr, když vám žádný tip nepomůže a poraďte se při výběru projímadla s odborným lékařem. Prvně však zkuste tipy, které neublíží vám ani vašemu nenarozenému miminku.

Potraviny

Pravidelně konzumujte potraviny se zvýšeným obsahem vlákniny, ta je výborná prevence proti zácpě. Najdete ji v ovoci (jablka, hroznové víno, třešně, jahody, borůvky, pomeranče a hlavně meloun. Také za jeden z nejlepších přirozených projímadel se považují fíky a sušené švestky. Najdete ji rovněž v zelenině, celozrnných potravinách i neloupané rýži, ovsu, pohance, ale i ořeších či semínkách.

Bohatým zdrojem vlákniny jsou i luštěniny, na které by se nemělo zapomínat. Vhodný prostředek s přírodní vlákninou je například Indické psyllium. Ze zeleniny lze vyjmenovat především rajčata i okurky mají mírný projímavý účinek a zlepšují peristaltiku střev. V jídelníčku nezapomínejte na osvěžující zeleninové saláty. Projímavý účinek proti zácpě je rovněž šťáva z kysaného zelí.

Pitný režim

Dbejte na pravidelný pitný režim. Těhotné ženy by měly denně vypít minimálně 1,5 l tekutin. Dávejte si však pozor na černou kávu, kakao a černý čaj. Ty naopak zácpu podporují. Nejvhodnější nápoje jsou vlažný heřmánkový či mátový čaj.

Léčebně také působí odvar z lněného semene, který si připravíte tak, že 5 minut povaříte 1 lžíci semen v půl litru vody a scedíte. Nápoj je vynikající lék na střeva, odstraňuje zácpu a zabraňuje vzniku kvasných a hnilobných procesů.

Pravidelný pohyb

Přiměřený pohyb je velmi důležitý nejen proti zácpě, ale obecně. Nemusíte denně cvičit, ale měli byste denně chodit na procházky, a také cvičení Jógy je obzvlášť v těhotenství velmi prospěšná činnost.

Obrázek: pixabay.com