Vyvarujte se návykům, které mohou nenávratně poškodit imunitní systém

Fotografie: Freepik

Imunitní systém je skvělým pomocníkem našeho těla odolávat chorobám, včetně koronaviru a jeho síla do značné míry závisí na našem životním stylu. Jeho obranyschopnost ale můžete ničit hned několika návyky, které se na první pohled tváří neškodně. Podívejte se, jestli svému tělu zbytečně neubližujete.

Nemáte dost spánku

Během nočního odpočinku se naše tělo a mozek nejen osvěží, ale imunitní systém se obnoví. Pokud však nemáte dostatek spánku, tento mechanismus nemůže účinně fungovat a bojovat s viry a bakteriemi.  V důsledku toho se vaše obranyschopnost zhoršuje.

Jak prokázala odborná studie, trvá jen šest nocí s chatrným spánkem, abyste oslabili imunitu. Po tomto období bude tělo hůře reagovat na viry a i obyčejné nachlazení.

Nevěnujete se sportu

Nemůžete se zbavit kašle? Zkontrolujte, jak jste aktivní. Studie publikovaná britském deníku o medicíně zjistila, že dobrovolníkům, kteří cvičili jednou týdně nebo necvičili, trvalo zotavení skoro o polovinu času déle. Příznaky byly navíc závažnější.

Fotografie: Pixabay

Konzumujete příliš mnoho mastných jídel

Potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků vyvolávají zánětlivé procesy v těle, přetěžují imunitní systém, a nakonec ho oslabují. Ujistěte se, že máte ve stravě dostatek nenasycených tuků, jako jsou rostlinné oleje, rybí tuk, ořechy. Tyto potraviny pomáhají našemu tělu bojovat proti zánětu, a dokonce rozpoznávat patogeny.

Jestliže jste zvyklí připravovat své jídlo na slunečnicovém nebo řepkovém oleji, snažte se své návyky pozměnit a ulevit svému tělu. Můžete maso připravit třeba na vodě společně s grilovanou nebo čerstvou zeleninou. Dopřát si můžete i mléčné výrobky, ovoce a další průmyslově nezpracované potraviny, po kterých se budete cítit dobře a fit.

Užíváte zbytečně často antibiotika

Antibiotika jsou skvělá věc, ale lepší je k nim přistupovat jako k poslední možnosti. Faktem je, že antibiotika nám nejen pomáhají v boji proti infekcím, ale mohou také snížit počet bílých krvinek bojujících proti chorobám. To potvrdila studie na myších, jejíž výsledky byly publikovány v jednom z amerických deníků.

Vyzkoušejte vždy nejprve přírodní metody a teprve v poslední chvíli se spoléhejte na tak radikální formu léku, jako jsou antibiotika.

Málo pijete

Alkohol potlačuje imunitní systém a jeho pravidelná konzumace může snížit účinnost bílých krvinek v boji proti nebezpečným bakteriím. Dále jeho konzumace snižuje schopnost těla produkovat ochranné buňky, které identifikují a ničí bakterie a viry.

Pít byste měli alespoň každou hodinu, proto si klidně nastavte budíka do mobilního telefonu, aby vám pitný režim připomínal.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]