Domácí pleťová maska, která vás zbaví černých teček na obličeji. Stačí smíchat dvě suroviny, kterém má každý doma

Fotografie: iStockphotos

S problémem, kterým jsou černé tečky, bojuje nejedna žena či dívka. Kvůli nim naše pokožka vypadá nezdravě a neupraveně, jako bychom o ni nedbaly. U většiny žen se černé tečky vykytují v tzv. T-zóně, oblastech čela, nosu a brady, a to z důvodu vysokého počtu a vysoké koncentrace mazových žláz.

Co to vůbec černá tečka je?

Černé tečky se tvoří, když jsou naše póry ucpané přebytečným mazem a odumřelými kožními buňkami. Kromě černých teček existují i bílé tečky. Ovšem jediný rozdíl mezi těmito dvěma je ten, jestli je pór otevřený či plně uzavřený. Když je pór otevřený tak přebytečný maz a buňky zoxidují, zčernají, a tak vzniká nám známá černá tečka.

Je nutno podotknout, že černá tečka není špína a nejde jen tak umýt či vydrhnout. Zevrubné čištění obličeje nás od nich tedy rozhodně nezachrání, spíše jen situaci zhorší. Časté a přespřílišné čištění obličeje vysušuje pokožku, která se poté tento deficit snaží nahradit další, zvětšenou produkcí mazu, poté se utvoří další černé tečky a takhle stále dokola.

Jak na odstranění teček?

Naštěstí vám dnes představím dvě složky, které pomohou vyčistit pleť bez přílišného vysušování a které už nejspíše máte i doma! Budete potřebovat:

  • Jedlou sodu.
  • Citronovou šťávu.
Fotografie: Pixabay

Tyto dvě přísady smíchejte v poměru 1:1, dobře promíchejte, dokud nevznikne jakási pasta. Poté naneste na obličej na problémová místa, nechte směs aspoň 15 minut působit v klidu. Směs můžete jemně vmasírovat do pokožky a poté omýt teplou čistou vodou. Tento postup opakujte dvakrát týdně.

Proč citron a jedlou sodu?

Citron je pro naši pokožku velice prospěšný. Má kyselé vlastnosti, které napomáhají odstraňovat odumřelou pokožku a tím umožňují opětovný růst nových a zdravých buněk. Póry jsou tedy vyčištěny a pokožka je čistá a počet černých teček se snižuje.

Mezi další pozitivní důsledky použití citronu patří i to, že citron je antibakteriální a po této kůře brání jakékoliv další kožní infekci. Citronová šťáva obsahuje i kyselinu alfa hydroxyl, která pomáhá odstraňovat odumřelou kůži a čímž uvolňuje póry a předchází tím akné.

Fotografie: Shutterstock

Jedlá soda je také antibakteriální, ovšem má také exfoliační účinky. Díky malým částicím je stále abrazivní a může působit jako peeling, ovšem zároveň je jemná k pokožce a nijak ji nepoškozuje ani nevysušuje, zároveň pomáhá stahovat póry.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]