Působivé účinky konzumace ananasu na zdraví. S tělem dělá doslova zázraky

Fotografie: Pexels

Doplnit tělu důležité látky můžete výživovými doplňky. Pro tělo je ale přirozenější brát tyto látky například z ovoce a zeleniny a k tomu vám pomůže právě ananas, říká lékař Ryan Raman.

Při dodržování zdravého životního stylu běžně konzumujete velké množství zeleniny a ovoce. To tělu poskytne dostatek živin a látek, které jsou pro ně prospěšné. Velmi oblíbený je také ananas, pro svou výbornou chuť. Navíc má mnoho přínosů pro dýchací, trávicí a kardiovaskulární systém. Doporučují se alespoň dva plátky denně. Pomůže předcházet onemocnění a posílí váš imunitní systém.

Protizánětlivé účinky

Ananas obsahuje enzym bromelain, který má silné protizánětlivé účinky. Tento enzym pomáhá stimulovat krevní oběh a ředit krev, proto je skvělý jako prevence trombózy a aterosklerózy. Dále také urychluje hojení ran a zranění a regeneruje pojivovou tkáň například při sportovním úrazu.

Fotografie: Pexels

Zdraví kardiovaskulární systém

Vysoký obsah vitamínu C zabraňuje vzniku kardiovaskulárních onemocnění a napomáhá produkci kolagenu. Draslík má významný vliv na tělo jako prevence infarktu a mrtvice. Čistí tepny, které se mohou postupem času ucpat, a udržuje tak vaše srdce vitální po mnoho let.

Detoxikace organismu

Látky obsažené v ananasu napomáhají při detoxikaci organismu. Odvádějí škodlivé látky z těla. Navíc pomáhají tělo odvodnit a můžete díky nim i předcházet otokům, například dolních končetin.

Chrání zrak

Ananas je bohatý na vitamín A a beta-karoten, který podporuje zdraví zraku. Pravidelná konzumace ananasu může být prevencí vzniku makulární degradace, která postihuje zejména starší osoby. Díky vitamínu A vidí vaše oči dobře za šera a správně rozpoznáváte barvy.

Fotografie: Pexels

Posílení imunitního systému

Posilovat imunitní systém je nutné zejména v podzimním období, kdy se šíří různé viry a bakterie. Ananas obsahuje velký podíl vitamínu C, který napomáhá tělu budovat imunitní systém a úspěšně s nimi bojovat.

Zlepšuje trávení

Ananasová šťáva má vysoký podíl vlákniny, která pomáhá v boji se zácpou a nadýmáním. Vláknina má významný vliv na správnou funkci trávicího traktu, a tak pomáhá předcházet vzniku rakoviny tlustého střeva.

Fotografie: Pexels

Zdravé a pevné kosti

Ananas obsahuje vápník a hořčík, který chrání a posiluje vaše kosti. Dále také obsahuje mangan, pokud budete jíst ananas každý den, splníte až 70 % jeho doporučené denní dávky. Vápník je také velmi důležitý pro zdraví vašich zubů. Nedostatek vápníku může vést ke zlomeninám, ale i ke vzniku osteoporózy. Denní dávka vápníku je asi 1 g, u dětí je nutné dohlížet na příjem vápníku z důvodu vývoje a správného růstu kostí.

Zabraňuje předčasnému stárnutí

Obsažený mangan bojuje s volnými radikály, a tak zabraňuje předčasnému stárnutí jak těla, tak i vaší pokožky. Navíc může zesvětlovat pigmentové stařecké skvrny. Ananas obsahuje biotin, který má pozitivní vliv na zdraví vaší pokožky, vlasů i nehtů.

Fotografie: Unsplash

Přidejte ananas do svého jídelníčku, například jako skvělou svačinu, která vám dodá energii a bude mít pozitivní účinky na vaše tělo. Samozřejmě je lepší konzumovat ananas čerstvý, ten z konzervy je plný přidaných cukrů a konzervantů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]