Výhody vaření pokrmů ve WOK pánvi

WOK pánev zná asi každý, ale ne každý ji má doma a používá ji. V podstatě se jedná o hlubokou, širokou pánev, jež současně slouží i jako hrnec. Dá se v ní dusit, smažit, opékat, vařit. K tomu, že je tak slavná a používá se po celém světě, přispěli čínští kuchaři. Číňané WOK pánev používali již před dvěma tisíci lety. Postupně se pak rozšířila do Indie a dalších koutů světa.

Pánev WOK může být vyrobená z různých materiálů, ale nejtradičnější je patrně masivní černá ocel. Jako další materiál může jít o ušlechtilou ocel s teflonovým anebo jiným nepřilnavým povrchem. V této pánvi lze připravovat jak tradiční asijské pokrmy, tak i kuře na jakýkoliv způsob. Jedná se o nádobu, která má také v české kuchyni široké uplatnění.

Co vše v ní lze připravit?

Tepelná úprava jídel je ve WOKU rychlá. Díky nepřilnavému povrchu se pokrmy nepřichytávají a zachovávají si cenné vitamíny. Připravovat v ní lze maso, zeleninu, ale i ryby a další jídla, jako jsou omáčky, polévky a dokonce i moučníky.

Použít lze na plynovém i elektrickém sporáku či přímém ohni. V nabídce jsou i elektrické WOK pánve. Klasickou WOK pánev poznáte i podle toho, že má dvě rukojeti. Menší WOK pánev má rukojeť jen jednu, jako je tomu u evropských pánví. Nepostradatelným doplňkem je pak poklice. Ta je kulatá anebo bývá součástí také půlkulatá mřížka pro vaření jídla v páře či ohřívání. Kotlíkový tvar pánve umožňuje připravovat větší množství surovin s použitím minima tuku, což jsou hned dvě výhody.

Jak o pánev pečovat?

Při vaření i údržbě se nesmí používat ostré předměty, které by pánev mohly poškrábat a poničit povrch. Tímto by WOK pánev přišla o svůj největší bonus a byla by znehodnocena. Stačí ji jen omýt teplou vodou a nepoužívejte žádné drátěnky ani tekutý písek na nádobí. Nevkládejte ji ani do myčky, poškodil by se její povrch.

Výhody vaření ve WOK pánvi

  • Připravíte naráz větší množství jídla
  • Jídlo připravíte s minimem oleje, másla či sádla
  • Pokrmy si zachovávají většinu vitamínů
  • Jídlo z WOK pánve je chutnější a zdravější
  • Příprava jídla je velmi rychlá – zpravidla do 10 minut

Obrázek: pixabay.com, ebay.co.uk