Tajemství dlouhověkosti, co jedli, pili a jak žili nejstarší lidé světa?

Celý život nám vtloukají do hlavy jez ovoce, jez zeleninu, pestrá strava je důležitá, abys měl/měla sílu, zdravé zoubky, mléko pro pevné kosti, a když si připíjíme alkoholem, říká se „na zdraví“ apod. To vše je bezesporu pravda. Kvalitní strava, sem tam doušek vína, ale opravdu to stačí k tomu, abychom byli zdraví a žili dlouho?

Nebo je v tom ještě i něco jiného? Vypadá to, že totiž někteří nejstarší lidé světa si občas potáhli z doutníku, alkoholu se nevyhýbali a dopřávali si i uzeniny. Co je tedy ještě zapotřebí, abychom žili dlouho? Pojďme se na to společně podívat.

Spisovatelka Bel Kaufman

Tato žena se dožila krásných 103 let. Svůj dlouhý život přičítá optimismu, humoru, smíchu. Tady stojí za zmínku, že stres, o kterém se velmi často píše v souvislosti s různými onemocněními, má skutečně neblahý dopad na život člověka.

Emma Morano

Tato žena z Itálie se narodila ještě v 19. století, dožila se 117 let. Od svých 15 let vypila denně 3 syrová vejce a vyhýbala se mužům. Že by si tímto krokem (vyhýbání se mužům) ušetřila rovněž spoustu stresu?

Jeanne Calment

Tato dáma se dožila 122 let a tvrdí se o ní, že byla příkladem typicky nezdravého životního stylu. K jejímu jménu se pojí tyto položky: víno, olivový olej, cigarety a čokoláda. Z tohoto seznamu za nezdravé považujeme pouze cigarety. Víno v malém množství zdraví prospívá, kvalitní čokoláda rovněž a olivový olej jakbysmet. Možná nebýt těch cigaret, mohla žít ještě déle. Kdo ví?

Manohar Aich

Už jsme si začínali myslet, že dlouhověkost se týká pouze žen. Ale konečně tady máme i muže, který se narodil roku 1912 a zemřel roku 2016. I tento muž o sobě tvrdil, že se nikdy nenechal převálcovat stresem, a to ani kvůli nedostatku financí, který ho doprovázel od mládí.

Fauja Singh

A máme tady dalšího muže, který má 106 let. I on o sobě tvrdí, že tajemstvím dlouhověkosti je štěstí. Raduje se z každé maličkosti a zásadně se vyhýbá stresu.

Henry Allingham

Vybrali jsme tři ženy a tři muže, ale jinak je jich mnohem víc. Našim posledním příkladem dlouhověkosti je Henry (dožil se 113 let), který přičítal své roky pravidelné dietě, cigaretám, whiskey a divokým ženám. Tady zůstává rozum stát a člověka napadá jen jediné – geny a veselá mysl. I on se vyhýbal stresu a svůj život si užíval, co to šlo.

Obrázek: pixabay.com