Pravidelná konzumace zázvoru zajistí nejen posílení imunitního systému

Fotografie: Pixabay

Jakmile přijde zima a období chřipek a nachlazení, jsou obchody se zeleninou doslova atakovány poptávkou po plodině, kterou je zázvor. Tento kořen má specifickou štiplavě – kořenitou chuť, která nevyhovuje každému a řada lidí jej zcela odmítá. Je to ale škoda, právě tato charakteristická chuť je důvodem toho, že obsahuje látky, které dokáží naše tělo ochránit jako máloco jiného.

Původ zázvoru můžeme hledat v Asii, odkud do našich končin doputoval už v 9. století. Od té doby je vyhledávanou potravinou, která se tradičně používá v lidovém léčitelství.

I v současné době se cení zejména kvůli jeho skvělým účinkům při nachlazení a bolestech v krku. Zde to však rozhodně nekončí, má i mnoho jiných pozitivních dopadů na naše zdraví. Jaké účinné látky vlastně obsahuje? Zázvor je velkým zdrojem celého spektra vitamínů a minerálů. Patří mezi ně fosfor, hořčík, sodík, draslík, zinek, železo, vitaminy C, vitamin A, vitamin B1 a B2 a aminokyseliny. Proti čemu vám může zázvor pomoci?

Chřipka a nachlazení

Pokud vás zasáhne nachlazení, měli byste ihned sáhnout po zázvoru. Není lepšího léku. Když jej navíc zkombinujete ještě s lipovým čajem s medem a citronem, můžete si být jisti, že vaše potíže nebudou mít dlouhého trvání. Zázvor má úžasnou vlastnost, že zahřeje celý organismus, vyvolá pocení, pročistí nosní dutiny a díky štiplavé chuti utiší i nepříjemnou bolest v krku.

Bolesti různého původu

Jak už bylo řečeno výše, zázvor vás účinně zbaví bolesti v krku, ale zde to rozhodně nekončí. Můžete jej vyzkoušet i pokud vás trápí bolesti jiného původu. Oblíbený je například proti častým bolestem hlavy. Převařte jej spolu se špetkou kajenského pepře a mátou. Tento odvar můžete dochutit stévií nebo kapkou medu. Popíjejte pravidelně jako prevenci proti migrénám. Podobně vám může posloužit i proti bolestem zubů. Stačí rozžvýkat kousek čerstvého kořene a nechat chvíli působit. Látky obsažené v zázvoru mají antibakteriální a znecitlivující účinky, díky kterým se vám brzy uleví.

Žaludeční potíže a trávení

Máte rozházené trávení, trápí vás plynatost, není vám po jídle dobře? Na všechny tyto potíže se vyplatí nasadit zázvor. Kořen čerstvého zázvoru jemně povařte, dochuťte jej trochou medu a po malých kouscích konzumujte. Buďte opatrní, nesnězte zázvoru příliš mnoho naráz. Pravidelná konzumace před jídlem vám pomůže lépe trávit a zbavit se nadýmání a pálení žáhy.

Rakovina

Řada vědců tvrdí, že zázvor je účinný i jako prevence proti rakovině. Nejnovější výzkumy potvrdily, že zázvor pomáhá usmrcovat rakovinné buňky a dokáže zastavovat také jejich množení a růst. Může za to látka, zvaná gingerol, která se v zázvoru přirozeně nachází.

Redukce

Právě výše zmíněný gingerol pozitivně ovlivňuje celkový metabolismus. Díky lepšímu spalování můžete snadno hubnout mnohem rychleji. Pijte zázvorový čaj a v kombinaci se sportem a vyváženou stravou se vám bude dařit lépe a účinněji redukovat nadbytečné kilogramy.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]