Vychvalovaná chia semínka mají i své stinné stránky, o kterých většina lidí neví

Určitě už jste slyšeli o tom, jak unikátní jsou chia semínka. V posledních letech se doslova vyšplhala na nejvyšší příčky popularity mezi zdravými potravinami. Každý, kdo se snaží žít alespoň trochu dle zásad zdravého stravování, jistě má chia semínka doma a pravidelně si je v různých formách dopřává.

Jsou bohatým zdrojem vlákniny, kyseliny omega-3, bílkovin, vitamínů a minerálů. Doporučují se také při hubnutí. Jenže málokdo už ví další podstatnou informaci – že chia semínky se také dá předávkovat a mohou mít některé nepříjemné vedlejší efekty.

Mohou způsobit zácpu či průjem

Semena chia mají velmi vysoký obsah vlákniny, ale příliš mnoho rostlinné vlákniny v jednom jídle může způsobit nadýmání, zácpu a průjem. Je dobré konzumovat chia semínka alespoň se spoustou vody, aby se snáze stravovaly a nezpůsobovaly potíže.

Dbejte na pečlivé namáčení před jídlem

Chia semínka se mají před požitím nejprve namočit do tekutiny – nejčastěji vody, mléka či jogurtu. Díky tomu zvětší svůj objem a obalí se gelovitou hmotou, díky které pak připomínají pudinkovou strukturu. Jenže pokud semínka dostatečně nenamočíte dopředu, mohou se zaseknout v jícnu, kde nabobtnají a mohu způsobit dýchací obtíže.

Ředí krev

Protože semena jsou pná omega-3 mastnými kyselinami, mohou působit jako přírodní ředidla krve. Krev se hůře sráží a v případě neočekávaného krvácení může dojít k potížím. Nehodí se tedy pro ty pacienty, kteří berou léky na ředění krve, ani pro ty, kteří se chystají na operační zákrok.

Jsou alergenem

Tato semena obsahují hodně specifických proteinů, a to je bohužel špatná zpráva pro alergiky. 100 gramů tohoto produktu obsahuje asi 16,54 gramů proteinu. U lidí trpících alergií na ořechy nebo jiná semena se může neočekávaně ozvat i alergie na chia semínka. Buďte tedy raději dopředu obezřetní a nikdy je nekonzumujte v přehnaném množství.

Muži by měli zpozornět

Studie z roku 2010 zjistila, že potraviny bohaté na omega-3 obsahují kyselinu alfa-linolenovou, která zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Muži by tedy s chia semínky měli zacházet ještě opatrněji. Je to samozřejmě velmi volná souvislost, ale zvlášť pokud máte rakovinu prostaty v rodině, je dobré být na pozoru. Obecně lze říci, že semena chia mohou tělu přinést hodně dobrého, ale pouze pokud je budete jíst správným způsobem a ve správném množství. Žádná potravina není tak zdravá, že je možné ji jíst zcela nezřízeně.Řekněte ostatním, co si myslíte