Chia recepty pro zdraví

Chia semínka se řadí mezi superpotravinu, která má blahodárné účinky na lidský organismus. V dávné minulosti patřila chia semínka k předním potravinám Aztéků, kteří vynikali bezvadnou fyzickou kondicí a pojídali je vždy, před fyzickou zátěží. Semínka konzumovali na různé způsoby: v nápojích, jídle, mleté, i jako směs s obilninami.

Název semínka chia (čia) má původ ve slově chian – olejnatý. Jestliže hledáte skutečně vydatný zdroj proteinů, sacharidů, mastných kyselin, antioxidantů a další spektrum důležitých prvků, jsou to právě tyto semínka. Mimo jiné disponují ohromnými hydrofilními vlastnostmi a to tak, že dokážou zvětšit prostřednictvím vody svůj objem až 12x. Díky tomu je tělo zevnitř dostatečně hydratováno a to má příznivý vliv na jakoukoliv fyzickou zátěž. Právě proto jsou semínka oblíbenou potravinou sportovců. V dnešním článku přinášíme pár receptů, jak si chia skutečně vychutnat.

Tropický ráj

Potřebovat budeme čerstvou pomerančovou šťávu – 100ml a dále jedno menší mango. Vložíme do mixéru a přidáme půl balení bílého jogurtu a 1PL chia semínek. Vše společně rozmixujeme a nalijeme do mističek – ihned podáváme.

Chia smoothie s ostružinami

Potřebovat budeme banán, půl hrníčku ostružin nebo borůvek, 2PL chia semínek, 1 šálek kokosového mléka. Vše rozmixujeme, a pokud se vám nápoj zdá hustý – rozředíme trochou vody. Banány můžeme použít čerstvé nebo z mrazničky. V případě, že potřebujete banány rychle zkonzumovat, nakrájejte si je na plátečky a vložte do mrazničky. Využít je můžete na chutné smoothie, dezerty a zmrzliny.

Chia smoothie se špenátem

Hrst špenátových lístků omyjeme a vložíme do mixéru spolu s jedním oloupaným kiwi, přidáme půl salátové okurky, banán, 2PL chia semínek a sklenici mandlového nebo kokosového mléka. Vše rozmixujeme a přidat můžeme i zelený ječmen. Tento drink vám dodá energii, vitamíny a zasytí.

Fotografie publikována se svolením Praisaeng Photography/FreeDigitalPhotos.net