Skoncujte s nepříjemnými problémy na toaletě díky potravinám, které pomohou při zácpě

Fotografie: Freepik

Věděli jste, že chronickou zácpou trpí až 14 % lidí? Mezi příznaky patří stolice méně než třikrát týdně, napjatá nebo tvrdá stolice, pocit ucpání nebo neschopnost vyprázdnit se.

Typ a závažnost příznaků se může u jednotlivých lidí lišit. Někteří pociťují zácpu opravdu zcela výjimečně, jiní ji trpí chronicky. Zácpa má mnoho příčin, ale často je výsledkem pomalého pohybu potravy trávicí soustavou. To může být zapříčiněno dehydratací, špatnou stravou, chorobami nervového systému, duševními poruchami nebo léky.

Některé potraviny zmírní zácpu

Existují potraviny, které jsou bohaté na vlákninu. To jsou potraviny, které vám stolici změkčí a sníží dobu průchodu střevy. Nejideálnější jsou švestky. Jde o rozšířený přírodní lék na zácpu. Obsahují velké množství vlákniny. Konkrétně asi tři švestky obsahují 8% doporučeného příjmu vlákniny. Nerozpustná vláknina ze sušených švestek, známá jako celulóza, zvyšuje množství vody ve stolici.

Zdroj fotografie: Freepik

Další potravinou, která vám pomůže od zácpy je kefír. Jde o fermentovaný nápoj, který si můžete koupit i ochucený. Kefír je probiotikum, obsahuje tedy bakterie a kvasinky, které prospívají zdraví. Kefír můžete pít samotný nebo ho přidat třeba do smoothie, případně i salátových dresinků. Lze ho také smíchat s obilovinami, lněnými semínky, chia semínky nebo ovesnými otrubami.

Nejrůznější semínka také projímají

Lněná semínka se po staletí používají jako tradiční lék na zácpu. Mají totiž přirozené projímavé účinky. Lněná semínka jsou bohatá na vlákninu, a to na rozpustnou i nerozpustnou. Pouze jedna lžíce semínek obsahuje 2,8 gramů vlákniny a to odpovídá asi 11 % denní potřeby. Lněná semínka mají i další přínosy pro zdraví. Přidat je můžete do pečení nebo třeba do jogurtu s müsli. Skvělé je, že je nemusíte nijak upravovat, zkrátka je jen do pokrmu nasypete.

Fotografie: Pixabay

Podobně prospěšné jsou také chia semínka. Jde o jednu z nejhustších potravin, co se vlákniny týká. Jedna polévková lžíce odpovídá asi 42 % denní potřeby. Chia semínka se skládají z 85 % nerozpustné a 15 % rozpustné vlákniny. Chia semínka je ideální před konzumací namočit do vody, semínka dokáží absorbovat až 12násobek své hmotnosti. Vytvoří se jakýsi gel. Ve střevě to pak pomůže změkčit stolici a usnadnit její průchod.

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]