2x zdravý puding

Puding – tento výtečný dezert, zákusek či svačinku zná celý svět. Milují ho děti i dospělí. Dnes existuje nespočet receptů, jak si jej připravit a nemusíte se uchylovat pouze k vaření pudingu z prášku. Dnes vám přináším zdravé varianty pudingu, které vám určitě zachutnají.

Quinoa puding s kokosem

Quinoa je oblíbená rovněž u bezlepkových receptů a jedná se o potravinu bohatou na bílkoviny. Nechybí jí vynikající chuť a možnost připravit z ní nespočet receptů včetně pudingu. Chutnat bude nejen vašim dětem, ale i vám samotným. Vhodné je na přípravu pudingu použít rostlinné mléko (osobně nejraději používám kokosové).

Potřebné ingredience

  • 1 šálek quinoi
  • 2 polévkové lžíce kokosu
  • Kokosové mléko (množství řídím hustotou pudingu)
  • Lžíce medu či javorového sirupu
  • Vanilkové aroma či vanilku
  • Špetku himálajské soli
  • Skořici

Postup přípravy

Quinou si nejdříve propláchnu vodou a povařím v kastrůlku. Jakmile je uvařená, vložím do mixéru a přidám všechny uvedené ingredience – mimo skořice (tou na závěr puding popráším). Vše rozmixujeme do krému a nalijeme do předem připravených skleniček. Puding poprášíme skořicí a můžeme poklást oříšky či libovolným ovocem.

Tip: K uvedeným ingrediencím lze přidat pokaždé jiné ovoce a tím změníme chuť pudingu (banán, mango, jahody – kokos lze úplně vynechat a použít se dá i mléko mandlové či ovesné).

Mango-banánový puding bez vaření

Tento puding je můj oblíbený, protože je to blesková akce. V mixéru rozmixujeme banán, mango a trošinku kokosové smetany. Nalijeme do skleniček a posypeme kvalitní hořkou čokoládou (já používám 90%). Chceme-li docílit skutečně gelové – pudingové konzistence, která bude držet svůj tvar i ve formičkách, přidáme chia semínka a necháme 4 hodiny odpočinout. Chia nasají veškerou tekutinu a promění krém v gel. Tyto bábovičky zbožňují především děti.

Tip: Místo chia semínek lze v trošce kokosového mléka povařit agar-agar nebo želatinu a vmíchat do krému. Tento puding je i výborný základ pro výrobu mango panna cotta.

Obrázek: pixabay.com