Časté příznaky nebezpečné rakoviny štítné žlázy, které se nevyplácí podceňovat

Fotografie: Freepik

Rakovina štítné žlázy je závažným onemocněním, které ale nemusí být smrtelné. Pokud se naučíte ho rozpoznat včas, máte šanci ho porazit. Včasná léčba je totiž téměř zaručený recept na úspěch nad jakoukoliv zákeřnou chorobou.

Lékaři o tomto typu rakovině říkají, že jde o jednu z nejlépe léčitelných druhů. Většinou totiž okamžitě zareaguje na léčbu a začne ustupovat. Přesto byste si měli pamatovat, že stejně jako u ostatních nádorů i zde záleží na včasném rozpoznání.

Bulka na krku

Objeví se bulka, která tam předtím nebyla. Většina mužů si ji všimne při holení, ženy při nanášení make-upu. Měli byste si pamatovat, že ačkoliv je naprostá většina nádorů na štítné žláze nezhoubných, musíte je nechat vyšetřit. A také monitorovat jejich vývoj. Chodit na pravidelné

  • ultrazvuky
  • testy
  • a další vyšetření

Změna hlasu a neustupující kašel

Nervy, které mají na starosti správnou funkci hlasivek, se nachází přímo v oblasti za štítnou žlázou. Pokud je tedy ta v nepořádku nebo v jejím okolí roste nádor, může dojít k příliš velkému tlaku na tyto nervy a k jejich poškození nebo přerušení. To se samozřejmě podepíše na kvalitě vašeho hlasu. Pokud vám zničehonic hlas zhrubne, začnete sípat nebo přestanete mluvit úplně, je nejvyšší čas zajít k lékaři.

Kašel může být příznakem spousty dalších nemocí. Pokud ale jde o kašel, který se vztahuje k nádoru na štítné žláze, jeho průběh bude jiný. Především nebudete mít žádnou teplotu, ani nebudete vykašlávat hlen.

Fotografie: Freepik

Tento kašel nemá společného nic s infekcí nebo virovou nemocí. Jde o reakci těla na nový útvar, který se snaží kašlem vytlačit z oblasti krku. V případě, že vás takový kašel trápí, pak je na místě vyhledat pomoc.

Potíže s polykáním, bolest v krku

Pokud polykáte s velkými obtížemi a každý pohyb svalstva v krku vám způsobuje bolest, neotálejte a objednejte se na prohlídku. Jde o jeden z opravdu varovných signálů, které vám dávají najevo, že je něco špatně. Může to totiž znamenat, že nádor je agresivní. Neschopnost polknout může být dokonce příznakem rakoviny hlasivek.

Fotografie: Freepik

Stejně opatrní byste měli být v případě bolesti v krku nebo při obtížích s dýcháním. Ačkoliv může jít o příznaky zcela jiné nemoci, pokud tyto symptomy neustupují, a naopak přibývají na intenzitě, zajděte za doktorem. Udělá vám testy a vše včas podchytíte.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]