Využijte zázvor jako efektivního pomocníka při hubnutí

Život by byl jednodušší, kdybychom mohli jíst cokoliv a nepřibírali. Takto si to určitě říká řada lidí, kteří dlouhodobě bojují s nadváhou, a ne a ne se jí zbavit. Často totiž nestačí ani změna jídelníčku, ani pravidelný pohyb, ale tělo si zatvrzele drží své zásoby tuku a odmítá se jich zbavit.

Kdyby šlo jen o estetický dojem, ještě se to dá snést, ale pravdou je, že nadváha je velmi nebezpečná pro naše zdraví a pokud máme kila navíc, hrozí nám řada zdravotních problémů.

Někdy ale máme účinnou pomoc přímo pod nosem a nevšímáme si jí. To platí i pro zázvor. Tato vytrvalá bylina se pěstuje především pro své oddenky, které se využívají nejen jako dochucovadlo, ale i jako lék. Vynikají svou typicky štiplavou chutí a také řadou zdravotních benefitů. I když se nejčastěji hovoří o jejich pozitivním vlivu na chřipku a nachlazení, pomáhají i při hubnutí. Zázvor je plný živin a bioaktivních látek, které mají přínos pro celé naše tělo.

Jaké látky zázvor obsahuje?

  • esenciální oleje
  • vitamin B1, B2, B6
  • betakaroten
  • vitamin C
  • vitamin E
  • hořčík, fosfor, draslík, sodík, vápník, zinek, železo

Vědci tvrdí, že pro věčné dietáře je zázvor skvělým pomocníkem, protože hubnutí stimuluje zcela přirozeně a pomáhá trávení přijaté potravy tak, aby bylo maximum energie využito a neukládalo se do tukových zásob. Pravidelnou konzumací zázvoru se tedy dá zbavit nadbytečných kil. Má vysoký obsah látek, které prohřívají organismus, urychlují metabolismus, potlačují chuť k jídlu a zabraňují ukládání tuků. Ke každému jídlu si tedy dopřejte trochu zázvoru a vaše úsilí může být ihned o poznání efektivnější.

Jak zázvor konzumovat?

Možná si říkáte, že to je sice pěkné, ale jak máte zázvor denně konzumovat? Zvlášť pokud zrovna nelibujete pálivým jídlům, může to být dost obtížné. Dobrým startem dne je dopřát si šálek zázvorového čaje. Ten vyrobíte nejlépe tak, že si nastrouháte kousek čerstvého kořene a zalijete jej vroucí vodou. Můžete jej dochutit medem nebo citronem a dopřát si jej hned po ránu. Tak nakopnete metabolismus na celý zbytek dne.

V hlavním jídlech se pak dá využít toho, že silná chuť zázvoru se ztrácí, když se v pokrmu trochu vyvaří. Pokud tedy nechcete mít vyloženě pálivé jídlo, je vhodnější přidat zázvor k pokrmu dříve a nechat jej povařit. Samozřejmě jej lze konzumovat i zasyrova, ale to je skutečně jen pro silnější povahy, kterým jeho ostrá chuť vyhovuje.

Fotografie: Freepik