Vitamíny a doplňky stravy: škodí nebo prospívají?

 Vitamíny – slovíčko, které si drtivá většina z vás spojí s něčím zdravým a tělu prospěšným. Na jednu stranu je fakt, že jsou pro vaše zdraví naprosto klíčové, na tu druhou ale nutno podotknout, že všeho moc škodí. Ať už jich máte v těle nedostatek, či naopak přebytek, výrazně se to projeví na organismu, ve kterém vitamíny ovlivňují celou řadu procesů. Spousta z vás dá před vitamíny přednost doplňkům stravy. Ty se možná na první pohled tváří tak, že vám jednoznačně prospějí, ale v mnohých případech je opak pravdou – často se jedná o reklamní trik výrobců, kteří slibují hory doly, jen aby dosáhli většího prodeje. Nabízí se tedy otázka: prospívají vitamíny vašemu zdraví, nebo mu naopak škodí?

Je pravdou, že…

…všeho moc škodí!

Mnoho z vás zastává dojem, že čím více vitamínů do sebe dostanou, tím zdravěji se budou cítit. Tento rozšířený mýtus udává směr především v období chřipek a jiných nemocí, kdy lidé berou lékárny útokem a cpou do sebe vitamíny doslova horem-spodem. Opak je bohužel pravdou. Budete-li se dopovat vitamíny ve větším množství, než je doporučené a zdravé, jedině si uškodíte, protože ačkoli tomu možná nevěříte, i vitamíny se dá předávkovat.

…vitamíny nenaruší váš nezdravý životní styl!

Myslíte si, že pokud do sebe budete ládovat vitamíny ve velkém, můžete žít nezdravým životním stylem, protože se tyto dva protiklady dokonale vyruší? Pak děláte velkou chybu a my si vás dovolíme vyvést z omylu. Uvědomte si, že žádné vitamíny – ať už si je koupíte v lékárně nebo je získáte ze stravy – nedokážou vyrušit negativní dopad vašeho nezdravého životního stylu. Myslet si, že jimi vykompenzujete kouření či nadměrný přísun alkoholu je proto velmi bláhové…

…vitamíny nenahrazují vyváženou stravu!

Vitamíny v žádném případě nedokážou nahradit pestrou stravu. Nepodléhejte proto dojmu, že jakmile budete pravidelně zobat spoustu vitamínů, nebudete tak muset vašemu tělu dopřávat žádné jiné živiny, které potřebuje. Žádná pilulka – ať stojí sebevětší peníz – nedokáže nahradit kupříkladu zeleninu, která je bohatá nejen na vitamíny, ale i minerály, vlákninu a antioxidanty.

Fotografie publikována se svolením Getideaka FreeDigitalPhotos.net

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]