Varovná znamení, že tělu chybí vitaminy a další důležité živiny

Naše tělo potřebuje ke svému bezproblémovému fungování velké množství nejrůznějších živin. K nim patří nejen makroživiny, ale také veškeré vitamíny a minerály. Bohužel ale náš životní styl a nedostatek kvalitní a vyvážené stravy způsobuje, že stále častěji máme vitamínové deficity a musíme tyto látky doplňovat uměle. Které vitamíny a minerály nám chybí nejčastěji?

Železo

Železo je hlavní složkou červených krvinek. Naváže se na hemoglobin a nese kyslík do celého těla. Řada lidí jej ale nemá dostatek, a zvláště ohrožené jsou zejména ženy. Příznaky nedostatku železa zahrnují zhoršenou kognitivní funkci, zhoršenou funkci imunitního systému, únavu a celkovou bledost či slabost. Doplňte železo ideálně s pomocí těch správných potravin. K nim patří například červené maso, mořské plody a konzervované sardinky.

Vitamín D

Vitamin D je zásadní pro zdravou kůži a kosti, jakož i pro přenos nervových vzruchů v těle. Mezi příznaky nedostatku vitamínu D patří únava, bolest svalů a slabost. Vitamín D získáváme především ze slunce, protože vzniká díky reakci kůže na sluneční záření. Co ale v zimě, kdy slunce není dostatek? Zejména tehdy je nutné dbát na přísun tohoto vitamínu i z jiných zdrojů. Mezi nejlepší zdroje vitamínu D patří mléko nebo jogurt, mastné ryby (makrela, losos, pstruh), olej z tresčích jater a žloutky. Získat dostatek vitamínu D pouze ze stravy je obtížné, proto je důležité vystavovat se slunečnímu záření každý den.

Vitamín B12

Vitamin B12 je rozhodující pro správnou funkci mozku a nervů a pro správné fungování DNA. Řada studií prokazuje, že zejména vegetariáni a vegani jsou jeho nedostatkem ohroženi nejčastěji. Příznaky nedostatku vitamínu B12 mohou zahrnovat necitlivost v pažích nebo nohou, závratě, slabost, únavu, otoky a další. Mezi nejlepší zdroje B12 patří ryby, kuře, mléko a jogurt. Pokud nejíte živočišné produkty, musíte se obrátit jinam, i když tyto zdroje už nejsou tak velké. Dopřejte si kvasnice, náhražky masa a obohacené sójové nebo mandlové mléko.

Vápník

Vápník je zcela nezbytný pro zdravé kosti. Úlohu však hraje také při přenosu nervových vzruchů. Mezi nejlepší zdroje vápníku patří plnotučné mléko, tmavě zelená zelenina a ryby.

Hořčík

Další z velmi důležitých vitamínů, které často postrádáme, je hořčík. Ovlivňuje téměř všechny funkce těla. Je rozhodující pro funkci mozku, nervovou signalizaci, strukturu kostí a enzymatické reakce. Mezi příznaky nedostatku hořčíku patří ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, únava a svalová slabost. Běžné jsou i svalové křeče. Dobrým zdrojem hořčíku jsou ořechy (mandle a kešu), semínka, tmavá čokoláda a tmavá listová zelenina.