Zdravý životní styl – Biopotraviny

Lidé často užívají různé potravinové doplňky a vitaminové preparáty. Užívání těchto přípravků je zcela určitě na místě, ale nemohou nahradit přirozenou stravu. Ta je také dostatečným zdrojem všech potřebných látek. Nicméně vzhledem k tomu, že většina lidí se stravuje nesprávně a vzhledem k zatížení průmyslově vyráběných potravin dodatečným zpracováním a škodlivými látkami ze životního prostředí lze doporučit užívání určitých potravinových doplňků, nejlépe opět přirozených např. sušených a slisovaných řas, rybích olejů, výtažků z rostlin apod. Je to lepší alternativa než syntetické vitaminové směsi.

Ekologické zemědělství – Biopotraviny

V současné době se rozmáhá prodej tzv. biopotravin. Jsou to potraviny pocházející z produktů ekologického zemědělství, rostliny jsou pěstovány bez použití umělých hnojiv, chemikálií, pesticidů, herbicidů a jiných umělých látek. Zvířata, která jsou chována pro výrobu masa a mléka, jsou chována v přirozeném prostředí, nejsou vystavena nadměrnému stresu, nesmějí být léčena antibiotiky a hormony a jsou živena přirozenou stravou. Takto vyrobené potraviny lze jedině doporučit. Bylo prokázáno, že obsahují větší množství vitaminů a jiných cenných látek a naopak snížené množství toxických látek, které se do potravin dostávají ze životního prostředí a při výrobě. Neobsahují navíc potravinová aditiva tj. přidané konzervanty, barviva, aromata apod. Vzhledem k vyšším nákladům na výrobu bioproduktů jsou biopotraviny někdy i několikanásobně dražší než běžné produkty.

Závěrem lze říci, že člověk jako všežravec může konzumovat všechny typy potravin, musí to však být potraviny přirozené, přirozeně upravené a skladované, konzumované ve správném poměru a ve správné době. Příjem potravy by navíc měl odpovídat výdeji energie – pokud chcete hodně jíst, musíte se pohybovat.

Fotografie publikována se svolením Sura Nualpradid Photography/FreeDigitalPhotos.net