Co víte – nevíte o pampelišce

Pampeliška je rostlina, která se používá po staletí na podporu zdraví. Je plná vitamínu, minerálů a dalších přírodních chemických látek, které tělo dokáže přijímat a podporovat, překonávat různé nemoci. Pampeliška má tedy nejen lékařské použití, ale našla si i taktéž místo v gastronomii.

Historie a původ pampelišky

Pampelišku může snad každý člověk identifikovat hned na první pohled. Je to rostlina, která se vyskytuje téměř na celém kontinentu a svoji krásnou žlutou barvou ji nelze přehlédnout. Její až kouzelné účinky znaly Egypťané, Římané, Řekové, ale i prastará tradiční čínská medicína. Nicméně první dochovanou písemnou zprávou je z dob 900 nl., a pochází z Arabských států. Až do dvacátých let byla tato rostlina významným lékem, než se stala plevelem. A kdo za to může? Krásně upravené trávníky!

Výživnější, než zelenina z vaší zahrádky

Lékařské výzkumy potvrdily to, že pampeliška má více vitamínu A než špenát, více vitamínu C, než rajčata a obsahují velké množství minerálů, jako je železo, vápník, draslík, beta karoten, lutein.  Tolik cenných látek získává pampeliška z větší hloubky půdy do kořene. Množství látek se může ale měnit na základě toho, kde se pampeliška vyskytuje.

 Lékařské účinky

Tato přírodní bylina napomáhá v boji proti onemocnění jater, střevních potížích (zácpa, průjem), pročišťuje trávící systém, odstraňuje těžké kovy, může pomoci rozpustit ledvinové kameny. Dále působí jako přípravek na hubnutí, léčí akné, snižuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, snižuje účinky stresu, ale podporuje i snížení vzniku rakoviny. To a mnohem více obsahuje tolik cenná pampeliška.

Oblíbený pampeliškový med

U nás je velice oblíbený pampeliškový med. Správně bychom ho měli ale nazývat pampeliškový sirup. Napomáhá zvyšovat imunitní systém a léčit nachlazení, rýmu. Pampeliškový sirup je velice oblíbený v čaji, ale i s chlebem s máslem, nebo jen tak na lžičku. Jeho výroba je velice jednoduchá. Posbírat několik set kusů čerstvých, mladých květů pampelišky (400 ks), před vařením se musí dobře umýt, poté nechat vařit ve vodě s kousky citrónu (po varu cca dalších 15 minut) a do druhého dne nechat vyluhovat. Následně druhý den přidat cukr a za stálého míchání směs vařit cca 1, 5 hodiny, dokud med (sirup) nezačne táhnout.

Fotografie publikována se svolením od Sattva Photography FreeDigitalPhotos.net