Strava plná vitamínů a probiotik je skvělá pro zdravou imunitu těla, která je nejen v těchto dnech důležitá. Co byste měli okamžitě zařadit na svůj jídelníček?

Fotografie: Depositphotos

Existují lidé, kteří jsou přesvědčeni, že by člověk měl veškeré vitamíny do svého těla přijímat ze stravy. Ostatně, je to to nejlepší.

Zatímco v současné době do sebe mnoho lidí místo klasického jídla dostává vitamíny pomocí nejrůznějších potravinových doplňků, naše babičky věřili, že nejdůležitější je kvalitní strava bohatá na vitamíny a další zdraví prospěšné látky. Například nedali dopustit na postní zeleninovou polévku. Ta může mít mnoho podob, vždy však obsahuje kysané zelí nebo alespoň jeho šťávu, říká lékařka Brunilda Nazario.

Fermentované potraviny jsou důležité

Často zapomínáme na to, že příroda dokáže mnoho. Kupujeme si léky a potravinové doplňky místo toho, abychom jedli správné potraviny, které je obsahují. Fermentované potraviny jsou pro naše tělo to nejlepší. Obsahují prospěšné bakterie, které tělo potřebuje. Například výše zmíněné zelí je pro lidský organismus velmi prospěšné. Nejen, že skvěle chutná, ale je plné potřebných vitamínů. Existují však i další prospěšné potraviny.

Fotografie: Freepik

Jednou z nich je například řecký jogurt, který obsahuje mnoho bakteriálních kultur. Probiotika obsažená v jogurtu jsou skvělá pro naše střeva. Je však třeba konzumovat jogurt bez přidaného cukru. Ten totiž neutralizuje účinky probiotik.

Obdobně jako řecký jogurt fungují také kefíry. Dokonce obsahují ještě větší množství probiotik než samotný jogurt. Vhodné pro naše zdraví jsou také nakládané okurky. I ty jsou díky fermentaci bohaté na probiotika. Ideální jsou samozřejmě takové, které si naložíte sami doma.

Pomoci mohou i různé sýry

Milujete kozí nebo ovčí sýry? To je dobře. I ty totiž v sobě skrývají probiotika. Skvělé je také domácí šlehané mléko s nízkým obsahem tuku. Naopak v něm najdete vitamíny, minerály a pochopitelně také vápník a fosfor. Probiotika samozřejmě také. Svou roli má ve zdravém stravování také využití jablečného octa. Jezte ho v salátech a jiných pokrmech denně, i jablečný ocet je totiž nositelem probiotik pro naše tělo.

Fotografie: Freepik

Probiotika pochopitelně obsahuje také již diskutované zelí. Nesmí však být pasterizované, ale fermentované. Nakládané zelí dokáže zlepšit střevní mikroflóru a má také pozitivní účinky na kompletní imunitní systém. Vhodné je zelí, které si naložíte sami doma. Komerční zelí bohužel probiotika obsahovat nemusí. Probiotika obsahují také nakládané olivy. Slaný nálev, ve kterém jsou olivy totiž také prochází přirozeným procesem fermentace.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]